MOSVA, BRATISLAVA. Slabá ruská armáda napína svaly. Aj tak niektorí kritici Kremľa hodnotia pripravované veľkolepé oslavy konca druhej svetovej vojny v Moskve. Na Deň víťazstva, ako Rusi volajú svoj najobľúbenejší sviatok, sa po páde komunizmu znovu vráti atmosféra z čias studenej vojny.
Maska ruskej armády
Počas vojenskej prehliadky
9. mája sa na Červenom námestí ukáže vyše sto tankov, ktoré obujú do špeciálnych gumených podložiek, aby nezničili dlažbu. Na Červené námestie napochoduje spolu šesťtisíc vojakov a chýbať nebude ani strategická raketa typu zem–zem TopolM s dosahom až desaťtisíc kilometrov. A nad námestím preletí vyše tridsať ruských stíhačiek. Technika podľa agentúry Ria Novosti už prešla previerkou.
Veľkolepá vojenská prehliadka je podľa amerického denníka Washington Times len zástierkou pre zastarané a neefektívne ruské vojsko. „Armáda je v kríze, nie je iný spôsob, ako to opísať. To sa deje už 17 rokov,“ povedal pre Washington Times Stephen Blank z americkej armádnej školy. Symbolický návrat tankov na námestie podľa ruského experta Alexandra Golca len maskuje skutočné problémy.
Medzi Rusmi má však sviatok väčší cveng ako Vianoce. Celá Moskva v tom čase býva odetá do transparentov, plagátov a stužiek s červenou hviezdou.
Chýbať nebude ohňostroj ani koncerty. Ruské lietadlá budú tradične rozháňať mraky, aby slávnosť neskazil dážď. Pred tromi rokmi, keď Moskva oslavovala 60. výročie konca 2. svetovej vojny so svetovými štátnikmi, sa im to nepodarilo.
Oslava operácie nasledovník
Celá paráda prebehne krátko po mocenskej výmene v Kremli. Začiatkom mája sa prezidentského kresla ujme v marci zvolený Dmitrij Medvedev, ktorého si za nasledovníka vybral Vladimir Putin. Ten sa ujme premiérskeho postu a zároveň povedie aj najsilnejšiu ruskú stranu Jednotné Rusko.
Ruská opozícia celú rošádu považuje za dobre premyslený Putinov plán, ako sa udržať pri moci.