KATHMANDÚ, BRATISLAVA. Nepálu 240 rokov vládli kráľovské rody, prevtelené hinduistické božstvá na zemi. Po dnešných parlamentných voľbách sa ich moc rozpadne a krajina vstúpi do modernej doby. Pravdepodobne pokusom o demokraciu na komunistický spôsob.
Voľby otvárajú cestu k zmene ústavy a zákonnému zvrhnutiu kráľa. Po desaťročí trvajúcej občianskej vojne vyšli ozbrojení rebelujúci maoisti z pralesa a súhlasili s pokojnou súťažou o moc vovoľbách.
Mier sa do krajiny vrátil pred dvomi rokmi, keď ulice plné demonštrantov odvrátili pokus kráľa Gyanendru o absolutistickú nadvládu. Mnohí Nepálčania dodnes veria, že práve on stál za masakrom v kráľovskom paláci v roku 2001, pri ktorom zahynulo osem členov kráľovskej rodiny. Aj keď mu nikto vinu nedokázal, Nepálčania ho označujú za najviac nenávideného krajana a chystajú jeho koniec.
Krv pod kosákom a kladivom
Prípravy na voľby monitoruje aj OSN. Aj keď zbrane ozbrojencov sú pod jej kontrolou, v posledných dňoch sa do krajiny vrátilo politické vraždenie. Zahynulo už najmenej deväť ľudí. Jednotky OSN z útokov vinia mladé radikálne krídlo maoistov. Polícia podľa agentúry AFP v sebaobrane na západe krajiny zastrelila ich šiestich bojovníkov. Ďalší dvaja ľudia zahynuli pod rukami mladých rebelov.
„Nepálčania túžia po symbolickom kráľovstve, ale nechcú súčasného kráľa. Čo od volieb naozaj očakávajú, je mier,“ povedal SME Kunda Dixit, šéfredaktor časopisu Nepali Times.
Kráľa zvrhne revolúcia
Vodca maoistov Pračanda, ktorého najmä na chudobných miestách vítajú vencami kvetov, sa ani pred voľbami nevzdal bojovej rétoriky. Mládežníckej organizácie sa zastáva, pretože podľa neho iba bojujú za správnu vec a majú „horúcu krv“. Svojim voličom hovorí, že „ukoristí“ štát a velebí rebelov, ktorí zahynuli v občianskej vojne.
Jeho kampaň podľa New York Times sprevádza pieseň s výzvou na revolúciu. „Zapáľte svetlá lásky. V srdci nosím vlajku revolúcie a Nepálu,“ znejú slová hymny maoistov. Jedným dychom Pračanda dodáva, že mu ide o demokraciu a mier.
Nepálčan Dixit mu neverí. Pračanda sa podľa neho falošne označuje za ochrancu chudobných a jediného možného lídra, ktorý prináša pokrok. Heslom maoistov je – Pračanda prezidentom – a ambíciou prechod na prezidentskú formu vlády so silným postavením hlavy štátu.
Proti maoistom stoja ďalšie dve silné strany. Národniari a ďalšia strana komunistov. Dožívajúci rojalisti podľa agentúry Reuters šancu na úspech nemajú a zánik monarchie dokážu maximálne mierne oddialiť.
Čínu radšej nedráždia
Nepál je krajinou na rozhraní dvoch veľmocí a dvoch svetových náboženstiev. Najsilnejšie zastúpeným je hinduizmus, azyl v krajine však našli aj budhistickí mnísi unikajúci z Tibetu. Súčasná vláda sa do sporov s veľmocami napriek tomu nepúšťa. Jej armáda najtvrdšie zasiahla proti tibetským demonštrantom, bije ich bambusovými obuškami a zatýka. Nepál tiež na bezpečnostné opatrenia pred pekinskou olympiádou podľa vzoru Číny reagoval uzavretím prístupu na najvyšší vrch sveta zo svojho územia.
Je tam aj džungľa
Kus zeme pod Everestom láka aj Slovákov. Zatiaľ dávajú prednosť organizovaným cestám.
Drsné vrchy a usmievaví mnísi. Taká je bežná predstava o krajine na úpätí najvyššieho vrchu sveta. Cestovatelia hovoria, že to nie je všetko.
„Väčšina si predstavuje Nepál ako hory. Je to však aj džungľa, kde z chrbta slona pozorujete nosorožcov, dravé rieky, na ktorých sa dá raftovať a starobylé mestá," povedal cestovateľ Pavel Fellner.
Hudobníčku Dorotu Nvotovú, ktorá bola v Nepále viackrát, silný zážitok presvedčil, aby sa tam na čas presťahovala.
„To je ten pocit, že niekam patríte. Kathmandú je veľkomesto, kde je aj nočný život. Ale v horách stretávate budhistov, ktorí čoraz menej rozprávajú a čoraz viac sa usmievajú," povedala.
Kráľovstvo s veľkosťou Anglicka, zakliesnené medzi Indiou a Čínou, bolo do polovice minulého storočia pre Európanov neprístupné. Občianska vojna opäť nadlho z Nepálu urobila nebezpečnú destináciu. Po prímerí sa vrátili aj Slováci.
„Na rozdiel od Čechov sa stále boja cestovania bez cestovnej kancelárie,“ povedala Nvotová. Od jesene chce preto sama Nepálom sprevádzať slovenských turistov.