BRATISLAVA. Riaditeľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite Ján Vaľo odstúpil zo svojej funkcie. Dôvodom je zrejme zastavenie trestného stíhania proti právnikovi Ernestovi Valkovi a podnikateľovi Ladislavovi Rehákovi. Polícia oboch podozrievala z vydierania, prokuratúra sa však s jej názorom nestotožnila. Ich obvinenie bolo jednou z prvých káuz nového vedenia polície pod vedením ministra vnútra Roberta Kaliňáka zo Smeru. Mala to byť ukážka, že sa nebojí ani takzvaných veľkých rýb. Vaľo je dlhoročný policajt, bol blízkym spolupracovníkom bývalého policajného viceprezidenta Jaroslava Spišiaka.
(vag)
Zamestnankyňa za pyramídu nemôže
KOŠICE. Košičanka Kristína V., obžalovaná z 38-miliónového podvodu v nebankovej spoločnosti V. D. COMP., je podľa Krajského súdu v Košiciach nevinná. Nepodarilo sa dokázať, že by sa skutok stal, lebo bola len zamestnankyňou firmy. Obžalovaný bol aj jej majiteľ Viliam D., ale v roku 2007 zomrel. Obžalovaní podľa prokurátorky v rokoch 1997 - 1999 vylákali peniaze od 141 poškodených pod zámienkou, že ich zhodnotia o 27 až 42 percent. Poškodených súd odkázal s náhradou škody na občiansko-právne konanie. Prokurátorka podala odvolanie.(sita)
Opitého vojaka na Cypre prešiel džíp
BRATISLAVA. Slovenský vojak Kristián V., ktorému namerali v krvi až 4,3 promile alkoholu, vo februári spal na ceste v priestoroch veliteľstva misie vo Famaguste, a iný slovenský vojak Martin K. ho prešiel džípom. Ministerstvo obrany podľa servera aktuálne.sk udalosť odvtedy tajilo. Slobodník mal rozsiahle zranenia. Vodič pokračoval v ceste, zraneného našli až jeho kolegovia. „O udalosti nebolo možné informovať z dôvodu vyšetrovania vojenskou políciou veliteľstva misie,“ napísal hovorca ozbrojených síl Milan Vanga. Incidentom sa už začala zaoberať aj bratislavská vojenská prokuratúra.