BRATISLAVA. Na neurčito včera vláda odložila svoje rozhodnutie o trestných kódexoch. Dôvodom je oficiálne rozhodnutie počkať si na verdikt Ústavného súdu o Špeciálnom súde.
Minister spravodlivosti za HZDS Štefan Harabin odmietol, že by vláda prerušila rokovanie pre množstvo výhrad, ktoré k jeho novelám mali ostatné ministerstvá.
Čaká sa na Ústavný súd
Harabin pôvodne plánoval, že novely trestných kódexov, budú platiť od januára tohto roka. Meniť chce zákony, ktoré parlament schválil za jeho predchodcu Daniela Lipšica z KDH.
Včera tvrdil, že rokovanie o nich nechal prerušiť sám. Ministri sa k trestným kódexom vrátia, až keď Ústavný súd rozhodne, či je, alebo nie je Špeciálny súd protiústavný.
Ak by ústavní sudcovia rozhodli v prospech existencie Špeciálneho súdu, jeho právomoc by sa musela rozšíriť. Kódexy by sa museli meniť aj v prípade, že verdikt bude opačný.
„Bolo by teda nelogické novelizovať novelizované novely,“ povedal Harabin.
Je presvedčený, že Ústavný súd o podaní proti Špeciálnemu súdu, ktoré podnietil predseda HZDS Vladimír Mečiar, nebude rozhodovať dlho. Poslanci sa na súd obrátili začiatkom februára.
„Tento Ústavný súd už koná rýchlo,“ hovorí Harabin, podľa ktorého by sa už nemalo na rozhodnutie čakať sedem rokov, ako pri interrupčnom zákone.
Problémov je viac
Navrhované zmeny kritizovali ministerstvo vnútra, Najvyšší súd, aj Generálna prokuratúra. Zmeny v Trestnom poriadku by napríklad mohli sťažiť prácu policajtov.
Ministerstvo navrhlo, aby trestné stíhanie vo veci, teda vyšetrovanie bez obvinenia konkrétneho človeka, mohlo trvať najdlhšie pol roka. Ak by takéto ustanovenie platilo, mnohé prípady by policajti nestihli doriešiť. Napríklad za vraždu študenta Daniela Tupého obvinili podozrivých až po vyše dvoch rokoch.
Generálna prokuratúra kritizovala aj návrh trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb.
Firmám by za pranie špinavých peňazí či podplácanie hrozila len pokuta od 25–tisíc do 50 miliónov korún alebo zhabanie majetku. Za takéto zločiny však bývajú zvyčajne aj iné tresty – napríklad zákaz činnosti či zákaz účasti na verejnom obstarávaní.
S Harabinovými návrhmi nesúhlasí ani opozícia a ozval sa aj tretí sektor.
Aktivistom prekáža príliš všeobecná formulácia extrémizmu, ktorá nevidí rozdiel medzi držaním extrémistických materiálov a ich šírením. Tresty tak hrozia aj študentom či historikom, ktorí sa problematikou zaoberajú.
Lipšic kritizuje možnosť skôr podmienečne prepustiť zločincov. Nepáči sa mu ani zásah do zásady trikrát a dosť, ktorá sa už nemá vzťahovať na menšie krádeže.
Cesta kódexov
- september, október 2007: novely trestných kódexov idú na medzirezortné pripomienkovanie; zhruba päťsto zmien má platiť od januára 2008,
- november 2007: vládni legislatívci prerušujú rokovanie o trestnom zákone, zopakujú to aj o mesiac,
- február 2008: legislatívna rada vlády novely schválila,
- apríl 2008: vláda o zmenách prerušila rokovanie.
(r)