QUITO. Ekvádorský prezident Rafael Correa odvolal svojho ministra obrany Wellingtona Sandovala. Pozorovatelia sa zhodujú na tom, že tento krok zrejme súvisí s nedávnou diplomatickou prestrelkou so susednou Kolumbiou.
Sandoval sa netajil ostrou kritikou Bogoty, keď jej vojská v honbe za povstalcami vstúpili v marci na ekvádorské územie. Odmietal však výzvy na posilnenie hraníc. Ministerstvo neuviedlo, prečo Sandoval rezignoval. Ministra však kritizovali aj za jeho slabé postavenie v armáde.
Prezident Correa napríklad obviňoval Spojené štáty, že manipulovali s ekvádorskými tajnými službami. Malo sa tak diať v čase, keď rezortu obrany šéfoval práve Sandoval. Prezident tvrdil, že armáda a polícia zlyhali pri spolupráci s tajnými službami pri riešení krízy, ktorá vznikla inváziou kolumbijských vojsk na územie Ekvádora.
Ľavicový líder a exminister hospodárstva, ktorý sa stal prezidentom len pred rokom, nahradil Sandovala svojím osobným poradcom Javierom Poncem.