Vdovský alebo vdovecký dôchodok Sociálna poisťovňa vyráta z dôchodku zomretého partnera. Podmienky nároku sú rovnaké pre mužovi ženy.
BRATISLAVA. Sociálna poisťovňa vypláca okolo 302-tisíc vdovských a 31-tisíc vdoveckých dôchodkov. Riaditeľka komunikačného odboru poisťovne Lýdia Výborná tvrdí, že tento rozdiel nevyplýva ani tak z populačného vývoja, ako skôr „z príslušnej legislatívy, pretože až po roku 2004 sa zrovnoprávnili podmienky nároku na pozostalostné dôchodky pre mužov aj ženy.“
Nárok na vdovský či vdovecký dôchodok má človek, ktorého manžel (manželka) ku dňu smrti dostával starobný, predčasný alebo invalidný dôchodok. Ďalej aj ten, koho manžel mal ku dňu smrti nárok na starobný dôchodok, len si ho nestihol uplatniť, alebo bol tak dlho dôchodkovo poistený, že by mal nárok na invalidný dôchodok. Dôchodok patrí aj tomu, koho manžel zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.
Vdovám viac ako vdovcom
Aj keď sa rodí viac chlapcov ako dievčat, s vekom sa táto prevaha mužov stráca. Muži totiž v štatistickom priemere žijú kratšie.
Výborná však upozorňuje: ženy síce žijú dlhšie, ale ich príjmy a následne aj dôchodky sú nižšie.
Vdovský alebo vdovecký dôchodok predstavuje 60 percent starobného, predčasného alebo invalidného dôchodku zosnulého manžela alebo manželky. Keďže muži zarábajú viac ako ženy, priemerný vdovský dôchodok určený ženám je vyšší ako jeho náprotivok určený mužom. Priemerný vdovský dôchodok je 5551 korún, vdovecký 3975 korún.
Ak manžel (manželka) ku dňu smrti má nárok na dva dôchodky, vdovský alebo vdovecký dôchodok sa určí (to znamená, že 60 percent sa vypočíta) z vyššieho dôchodku.
Dôchodok určený mužovi, ktorého manželka zomrela pred 1. januárom 2004, je 2794 korún mesačne. Dôchodok každoročne valorizujú, ibaže by ho vymerali z už valorizovaného starobného, predčasného alebo invalidného dôchodku.
Súbeh dôchodkov
Situáciu, keď človek popri vdovskom alebo vdoveckom dôchodku poberá aj starobný, predčasný alebo invalidný dôchodok, upravuje zákon.
Vyšší zo spomenutých dôchodkov takýto poberateľ dostáva celý a z nižšieho dôchodku dostáva jednu polovicu.
Ak sú dôchodky rovnako vysoké, tak polovicu dostáva z dôchodku po zomretom manželovi alebo manželke.
Vdova alebo vdovec musí o dôchodok písomne požiadať. Žiadosť spisujú pracovníci pobočky Sociálnej poisťovne, v obvode ktorej žiadateľ má trvalý pobyt.
Čo trebak žiadosti
Občiansky preukaz,
sobášny list, respektíve výpis z knihy manželstiev,
úmrtný list,
výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom alebo iný doklad o vzdelaní manžela (manželky), či potvrdenie školy o tom, odkedy – dokedy študoval, ak štúdium nedokončil,
vojenskú knižku manžela,
rodné listy detí, a ak dieťa zomrelo pred 18. rokom veku, aj jeho úmrtný list alebo výpis z matriky,
doklad o tom, odkedy – dokedy manžel či manželka boli v evidencii nezamestnaných, ak to bolo ešte pred 1. 1. 2001, alebo odkedy – dokedy poberali podporu v nezamestnanosti, ak to bolo od 1. 1. 2001 do 31. 12. 2003;
doklad, odkedy – dokedy manžel či manželka boli zamestnaní (evidenčný list dôchodkového zabezpečenia či iné potvrdenie zamestnávateľa);
potvrdenie zamestnávateľa o zamestnaní manžela (manželky) v krajine, s ktorou Slovensko nemá zmluvu o sociálnom zabezpečení, ak to bolo ešte pred 1. 5. 1990.
Zdroj: Sociálna poisťovňa