LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Spokojnosť obyvateľov Liptovského Mikuláša s jeho súčasným vedením zisťovala bratislavská agentúra Polis Slovakia. Anketárov zaujímalo aj to, či respondenti poznajú štvrťročník Modrý Mikuláš a či považujú v ňom uverejňované informácie za dôveryhodné. Za verejné peniaze tak skúmali pozíciu súkromného média. Otázka týkajúca sa dôveryhodnosti mestom vydávaného mesačníka Mikuláš v prieskume nebola.
Zvedaví na konkurenciu
Vo štvrťročníku Modrý Mikuláš prezentujú svoje názory členovia bývalého vedenia mesta.
„Toto súkromné periodikum, ktorého vydavateľom je SDKÚ, sa snaží ovplyvňovať verejnú mienku, pričom si ho občania často zamieňajú s oficiálnym mesačníkom mesta. Je prirodzené, že nás zaujíma, do akej miery občania dôverujú tomu periodiku,“ povedal primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.
Prínos takejto ankety je veľmi malý v porovnaní s cenou, ktorú zadanie predstavuje, myslí si bývalý primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský. Počas jeho pôsobenia vo funkcii prieskumy profesionálnym agentúram nezadávali.
„Je to štandardný postup, ktorý využili aj mestá ako Piešťany, Trnava, Banská Bystrica, Zvolen, Košice, Trenčín, Žiar nad Hronom,“ argumentoval Blcháč. „Prieskum stál 140-tisíc korún. Realizácia bola plánovaná v rozpočte na rok 2008,“ dodal.
Mestá: profesionálne prieskumy sú drahé
„Také prieskumy sú veľkou záťažou pre mestský rozpočet,“ myslí si viceprimátor Šale Jozef Mečiar. „Na získanie spätnej väzby od občanov využívame ankety a elektronické dotazníky na internetovej stránke mesta, prípadne SMS centrum.“
Šaľa je mesto porovnateľné s Liptovským Mikulášom, žije v nej o necelých osemtisíc obyvateľov menej.
Transparency International hodnotí samosprávu Šale v súvislosti s komunikáciou s občanmi ako vysoko nadštandardnú.
Sedemnásťtisícová Banská Štiavnica napríklad uskutočnila prieskum svojpomocne prostredníctvom dotazníkov prístupných na verejných miestach vrátane nemocnice, úradu práce, na pošte, mestskom úrade a vo vybraných kaviarňach aj prostredníctvom internetovej stránky samosprávy.
Otázky sa týkali spokojnosti obyvateľov s infraštruktúrou, bývaním, kvalitou životného prostredia, ponukou pracovných miest či úrovňou zdravotníctva.
V dvadsaťtritisícovom Pezinku zisťovali názory obyvateľov anketári v uliciach, dotazník bol uverejnený v miestnej periodickej tlači a na ankete sa dalo zúčastniť aj zaslaním e-mailu.