WASHINGTON, BRATISLAVA. Už niekoľko týždňov je John McCain oficiálnym kandidátom na prezidenta a stále ho nechránia štátni agenti Secret Service. Služba to má vo svojej náplni už od atentátu na Bobbyho Kennedyho po primárkach v Kalifornii v roku 1968.
Štát ochráni dôsledne
Barack Obama už má štátnu ochranku rok, o bývalej prvej dáme Hillary Clintonovej ani nehovoriac. Pre účastníkov predvolebných mítingov je rozdiel jasný. Pred halou, kde vystúpi Barack Obama, sa čaká
v dlhých radoch pre detektor kovov. Ak procedúru odfotografujete, uniformovaný agent vám prikáže záber zmazať.
McCainove mítingy, aspoň doteraz, boli úplne iné. Platil si iba súkromnú ochranku, s voličmi sa mohol voľne rozprávať či zájsť si s miestnymi na kávu. To sa však teraz zrejme skončí. Ako povedal v nedeľnej diskusnej relácii Fox News Sunday, tento týždeň o ochranku Secret Service oficiálne požiada.
Prečo ju však McCain doteraz nemal? Zo zákona o ňu prezidentský kandidát musí požiadať. Arizonský senátor tak neurobil z jednoduchých dôvodov. „Je to plytvanie peniazmi daňových poplatníkov,“ povedal. Navyše nechcel, aby ho sprevádzala kolóna a preťažoval tým už aj tak zlú dopravu v mestách.
Rekordný Obama
Favorita demokratov Baracka Obamu už strážia štátni agenti od mája 2007. Nikdy predtým nedostal prezidentský kandidát od štátu ochranku tak skoro. Dôvod je jasný, stačí si spomenúť na atentát na černošského lídra Martina Luthera Kinga v roku 1968.
Hillary Clintonovej zaručuje ochranku fakt, že je manželkou exprezidenta. Nejde pritom o lacný špás, denne daňových poplatníkov na jedného kandidáta vyjde približne na 40tisíc dolárov.