NEW YORK. Riaditelia najvýznamnejších amerických podnikov sa zhodujú, že plešatosť nie je prekážkou úspechu. Keď im dáte na výber, pripustia, že radšej by boli holohlaví ako malí. Väčšina hovorí, že by dali prednosť o päť centimetrov vyššej postave pred šticou ako Robert Redford.
Úspešný riaditeľ má aspoň 180 centimetrov
Niekoľko štúdií konštatovalo, že vysokí muži majú väčší úspech v práci a zarobia viac peňazí. Malcolm Gladwell vo svojej knihe Blink dokumentuje vzťah medzi výškou a úspechom pomocou štatistiky: medzi šéfmi 500 najvýznamnejších amerických firiem našiel 30 percent riaditeľov vysokých aspoň 188 centimetrov, zatiaľ čo v bežnej populácii sú len štyri percentá takých mužov.
Plešatých alebo plešatejúcich mužov je všeobecne oveľa viac. Medzinárodná spoločnosť pre chirurgickú obnovu vlasov odhaduje, že polovica belochov nad 45 rokov je klinicky holohlavá. U mužov tejto etnickej skupiny starších ako 60 rokov sa plešatosť prejavuje až v 60 percentách. Ale medzi riaditeľmi 125 najväčších firiem v Spojených štátoch našiel prieskum denníka USA Today holohlavých mužov alebo jedincov s výrazným sklonom k plešatosti iba v štvrtine prípadov. Mnohí z nich však stoja na čele tých vôbec najväčších spoločností, ako sú Chevron, Home Depot, Morgan Stanley nebo Goldman Sachs.
Ak by sa republikán John McCain stal budúcim americkým prezidentom, bol by prvý s málo vlasmi po Dwightovi Eisenhowerovi, ktorý vládol z Bieleho domu v 50. rokoch minulého storočia. Medzi doterajšími americkými prezidentmi bol plešatý alebo so zjavným nedostatkom vlasov zhruba každý štvrtý, teda polovica úrovne bežnej medzi ostatnými mužmi.
Lídri plešatosť neskrývajú
Pri skúmaní vzťahu medzi plešatosťou a extrémnym bohatstvom zaznamenal USA Today, že najbohatší muž sveta Warren Buffet začal o vlasy prichádzať iba nedávno a vo svojich 77 rokoch má stále na hlave celkom slušnú pokrývku.
Odborníci nepredpokladajú, že medzi bohatými alebo úspešnými mužmi je viac tých, ktorí plešatosť skrývajú, ako medzi bežným obyvateľstvom. Podľa prieskumu webovej stránky TheLadders, ktorý sa však nedá označiť za vedecké skúmanie, sa rôznymi spôsobmi snaží nedostatok vlasov zamaskovať sotva percento mužov so zárobkom vyšším ako 100 000 dolárov ročne (asi 172 000 korún mesačne).