Koho za šéfa: Číňana či Američana?

Rozšafní Američania, punktičkárski Nemci alebo uzavretí Číňania - s kým by sa vám asi lepšie pracovalo? Aká komunikácia vám sedí najlepšie? Rôzne kultúrne špecifiká môžu byť totiž pre turistu zaujímavé, ale pri spolupráci môžu znamenať vážne problémy.

Ázijské firmy sú silne hierarachické a zviazané prísnymi pravidlami. Personálni konzultanti neodporúčajú prácu v nich tým, ktorí boli zvyknutí na spôsob riadenia a komunikácie napríklad v americkej firmeÁzijské firmy sú silne hierarachické a zviazané prísnymi pravidlami. Personálni konzultanti neodporúčajú prácu v nich tým, ktorí boli zvyknutí na spôsob riadenia a komunikácie napríklad v americkej firme (Zdroj: REUTERS)

Dnes pôsobí na Slovensku mnoho zahraničných firiem a niektoré sú známe charakteristickou firemnou kultúrou, ktorá sa výrazne líši od našich domácich pomerov. Macdonaldovské čiapky a zástery sú viditeľné na prvý pohľad, úsmevne známe rozcvičky zamestnancov kórejských spoločností sa zasa rozšírili rýchlosťou blesku po internete. Tieto vonkajšie znaky však nie sú veľmi dôležité a spôsobujú omnoho menej problémov ako do očí menej bijúce spôsoby komunikácie a riadenia vo firme. Tie sú však pre každodenný život zamestnanca veľmi dôležité.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dôvera až po večeri

Ak ste typ skôr družný, otvorený a komunikatívny, asi by vám ťažko padlo pracovať s vedúcim, ktorý sa k vám správa odmerane a nedôverčivo a svoje očakávania vám skôr naznačuje, ako jasne povie.

Práve v takejto situácii sa ocitla Zuzana, ktorá pracovala takmer dva roky v čínskej firme zaoberajúcej sa počítačovými technológiami.

„O Číňanoch sa hovorí, že vám začnú dôverovať až vtedy, keď vás pozvú k sebe na večeru. Vytvárajú skutočne dosť uzavretú spoločnosť a ťažko sa medzi nich dostať a získať si ich dôveru,“ opisuje svoje dojmy z pracovného kontaktu vo firme Zuzana. „Našinec na to nie je zvyknutý a mne to pri práci dosť prekážalo. Myslím si o sebe, že som lojálna, a preto mi tá nedôverčivosť bola nepríjemná. Aj keď som do určitej miery chápala, že si neuvedomujú, že sa správajú odťažito a mnohé veci myslia inak, ako ich chápeme my.“

SkryťVypnúť reklamu

Z Ameriky do Ázie – príliš nebezpečný skok

Mnohí prijali prácu v zahraničnej firme bez toho, aby zvážili, že odlišné kultúrne vzorce správania a komunikácie sa premietajú aj do riadenia firmy a vzťahov medzi kolegami. Dnes sa už o problémoch s tým spojených hovorí viac a ľudia niektoré rozdiely poznajú. Trebárs, že ázijské firmy sú prís­ne hierarchické a zamestnanci sú veľmi lojálni a zostanú v práci dlhšie vždy, keď to zamestnávateľ považuje za potrebné.

Preto personálni konzultanti neodporúčajú prácu v takejto firme príliš extrovertným povahám alebo tým, ktorí predtým roky pracovali napríklad pre americkú spoločnosť. Prejsť skokom z Ameriky do Ázie by podľa mnohých odborníkov mohlo znamenať doslova kultúrny šok.

Pre uzavretého človeka, ktorý nezvykne prejavovať iniciatívu a oceňuje skôr pevne zakotvené pravidlá a istoty, však môže byť takéto prostredie bezpečným prístavom.

SkryťVypnúť reklamu

Kravata a oblek sú nevhodné

Druhou stranou mince je napríklad uvoľnenejšia atmosféra v amerických alebo kanadských firmách. Tie sú ideálnym prostredím pre ambicióznych a tvorivých ľudí. Ak im neprekáža neustála nutnosť učiť sa nové veci a silný tlak na výkon, tu sa môžu rozvíjať a prispievať svojim dielom k dianiu vo firme.

„Silná extrovertná orientácia, tím a úspech na prvom mieste,“ opisuje českú pobočku kanadskej firmy stážista Michal Pribel. „Vo firme sa kladie dôraz na intenzívnu komunikáciu a neformálnosť. Napríklad džínsy a tričko sa považujú za primeranejšie pracovné oblečenie ako sako a kravata.“

Podľa odborníka na interkulturálny manažment Ivana Nového sa spektrum firemných kultúr v zásade pohybuje medzi dvoma krajnými hodnotami - univerzalistickou, ktorá nad sociálne vzťahy nadradzuje zákony a pravidlá (typické pre nemecké a americké firmy), a kultúrnym relativizmom, ktorý je charakteristický pre ázijské, románske alebo francúzske fir­my a zdôrazňuje sociálne vzťahy.

SkryťVypnúť reklamu

Aj o týchto rozdieloch teda treba pri výbere pracovného miesta uvažovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 561
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 279
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 065
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 243
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 925
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 845
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 415
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu