Ako neplatiť za koncesie viac ako treba

Pri domácnostiach povinnosť platiť už nemá ten, kto vlastní televízny alebo rozhlasový prijímač, ale ten, kto je koncovým odberateľom elektriny.

BRATISLAVA. Nový, tzv. zástrčkový zákon platný od 1. apríla tohto roku od základov mení spôsob platby koncesionár­skych poplatkov za Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas.

Platí odberateľ elektriny

Povinnosť mesačne platiť má fyzická osoba, ktorá je koncovým odberateľom elektrickej energie v odbernom mieste, z ktorého sa odoberá elektrina na spotrebu v byte alebo v rodinnom dome.

Ak má viac bytov či domov, platí len za jedno odberné miesto. Ak teda máte viac nehnuteľností, oplatí sa vám mať nahlásený odber elektrickej energie na tú istú osobu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pri určení povinnosti platby sa neberie do úvahy trvalé bydlisko, ani to, či sa osoba v byte zdržiava, alebo nie, či pracuje, či žije v cudzine, alebo je v domove dôchodcov.

Platia aj tí, čo nemajú signál

Na rozdiel od minulosti povinnosť platiť majú aj tí, ktorí televíziu nesledujú a rozhlas nepočúvajú. Tiež tí, ktorí nevlastnia prijímač, či dokonca nemajú možnosť si Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas naladiť, pretože štát nezabezpečil v ich obci signál. To je príklad niektorých obcí na Orave alebo na Zamagurí.

„Veríme, že prostredníctvom efektívnejšieho výberu poplatkov sa vytvorí pre verejnoprávne médiá také ekonomické prostredie, aby k pokrytiu na celom území Slovenska mohlo čím skôr dôjsť,“ tak zdôvodnilo ministerstvo kultúry povinnosť platiť aj pre tých, ktorí nemajú signál.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci rovnako

Zákon nevidí rozdiel medzi bohatými a chudobnými. Rovnakú sumu 140 korún platí domácnosť, ktorá vlastní dva domy a tri byty, v ktorých má niekoľko plazmových obrazoviek, ako domácnosť, v ktorej pre zlú finančnú situáciu televízor chýba.

Už teraz viacerí hľadajú cestu, ako sa plateniu vyhnúť, a to cez výnimky z tohto zákona, napríklad prehlásením odberného miesta na ťažko zdravotne postihnutú osobu, ktorá je od platenia oslobodená, rovnako ako ďalší členovia domácnosti, ktorí s ňou žijú. Úľava sa pritom vzťahuje aj na ďalšie nehnuteľnosti (hoci aj desať), v ktorých je odberateľom zdravotne ťažko postihnutá osoba.

Polovičnú sadzbu platia domácnosti v hmotnej núdzi a dôchodcovia, ale len v prípade, ak nežijú v jednej domácnosti so zarábajúcou osobou či sami nie sú zamestnancami.

SkryťVypnúť reklamu

Neplatiči sa musia prihlásiť

Tí, ktorí dosiaľ neplatili, majú povinnosť nahlásiť sa cez formulár, ktorý je na pobočkách Slovenskej pošty, alebo si ho možno stiahnuť z internetu. Podpísaný formulár je potrebné zaslať vyberateľovi alebo odovzdať na pošte.

Tí, ktorí vlastnia viac bytov, za ktoré dosiaľ platili, už po novom platia len raz. Cez formulár to môžu oznámiť vyberateľovi. Tí, ktorí dosiaľ platili, sa nikde hlásiť nemusia, ak nechcú nahlásiť zmenu. Všetky skupiny ľudí, na ktorých sa dosiaľ vzťahovala úľava (dôchodcovia) alebo oslobodenie od platby (ZŤP, ľudia v hmotnej núdzi) to nemusia opätovne dokladovať.

Platiť sa dá cez SIPO či priamo na účet vyberateľa. Spôsob platby si možno určiť či zmeniť na formulári. Úhrady za Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas nebudú predpisované vo faktúrach za elektrickú energiu.

SkryťVypnúť reklamu

Kontrola a vymáhanie

Vyberať, kontrolovať a vymáhať poplatky, ale aj udeľovať sankcie bude novozaložená Rozhlasová a televízna spoločnosť. Platby bude kontrolovať na základe údajov od viacerých organizácií: dodávateľov elektriny, Ústredia práce, sociál­nych vecí a rodiny, Sociálnej poisťovne a katastrálneho úradu.

„Zákon je prvým z krokov, ktoré majú dostať verejnoprávne médiá z opakujúcej sa finančnej krízy,“ povedal minister kultúry Marek Maďarič.

Je dobré vedieť

Vypĺňanie formulára

Ten, kto dosiaľ neplatil, sa musí prihlásiť najneskôr do 30. apríla tohto roka.

Kto dosiaľ platil, nevypĺňa formulár. Urobí tak, len ak chce nahlásiť zmenu sadzby, odhlásiť či ukončiť odber, upraviť spôsob výberu či stanoviť si cykly platby.

Tlačivo treba zaslať vyberateľovi, alebo ho odovzdať na pošte.

SkryťVypnúť reklamu

Kde hľadať tlačivá

na pobočkách pošty,

v sídle Rozhlasovej a televíznej spoločnosti,

na stránke: www.rtvs.sk .

  • Evidencia pre fyzicke osoby

  • Poučenie

Ako platiť

  • Prevodom z účtu.

  • Ak to nahlásite vo formulári, listom vám oznámia variabilný a konštantný symbol aj číslo účtu.

  • Prostredníctvom SIPO.

Kto je oslobodený

  • predškolské zariadenia, školy, nemocnice, liečebne, zariadenia sociálnych služieb, sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately,

  • zariadenia Zboru väzenskej a justičnej stráže,

  • osoby s diplomatickými výsadami a imunitou.

Kontakt na vyberateľa

RTVS, s. r. o. Staré Grunty 2

841 04 Bratislava

Infolinka: 02 / 6061 4444

Platiteľ je fyzická osoba, ktorá je koncovým odberateľom elektriny.

Platiteľ je zamestnávateľ, ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu

Celý zákon nájdete tu

Zákon o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom

Postihy už bez úrokov z omeškania

Nový zákon už nepozná úroky z omeškania a nikomu nebudú hroziť astronomické penále. Povedal to predkladateľ zákona minister kultúry Marek Maďarič. Po novom bude vymáhať nedoplatky Rozhlasová a televízna spoločnosť (RTVS). Ak nezaplatíte do 60 dní od zistenia tejto skutočnosti, uvedená spoločnosť vás vyzve na zaplatenie úhrady a poštovného.

Ak potom nezaplatíte do mesiaca od doručenia výzvy a ste fyzická osoba, dostanete pokutu 500 korún. Ak ste právnická osoba, podľa poč­tu zamestnancov dostanete pokutu od tisíc do päťtisíc korún. Nedoplatky na úhradách, ako aj pokuty, bude RTVS vymáhať na súde.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa starého zákona bolo možné za nezaplatenie vymáhať úrok z omeškania, ktorý každý deň narastal. Nedoplatky, ktoré platitelia neuhradili do 1. apríla, sa budú vymáhať podľa starého zákona.

(hr)

Firmy sa musia zaevidovať

Zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby platia v prípade, ak zamestnávajú viac ako tri osoby.

Firmy a organizácie neplatia podľa počtu prijímačov vedených v účtovníctve ani podľa počtu elektric­kých prípojok, ale podľa počtu zamestnancov.

Najnižšiu sumu ­ 140 korún ­ platia, ak zamestnávajú od troch do deväť ľudí. Najvyššiu, teda 14–tisíc korún, hradia, ak majú tisíc a viac zamestnancov.

Všetci musia najneskôr do 30. apríla písomne oznámiť vznik povinnosti, ako aj zaplatiť. Inak im hrozia pokuty a vymáhanie na súde. Tlačivo je na poštách, ale aj na stránke Rozhlasovej a televíznej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Povinnosť platiť majú veľké firmy, malé penzióny, ale aj krajčírka, kaderníčka či kvetinárka, ktorá zamestnáva tri ženy. Platia aj firmy, ktoré sú v podnájme, či tie, ktoré ani nemajú sídlo pre svojich zamestnancov. Ak však máte penzión, v ktorom máte len dvoch zamestnancov, platiť nemusíte. Počet zamestnancov, podľa ktorých je stanovená výška úhrady, bude Rozhlasová a televízna spoločnosť kontrolovať podľa údajov od Sociálnej poisťovne.

Zamestnávateľ bude často platiť dvakrát, za firmu aj za vlastnú domácnosť. Podľa opozície je to trest hlavne pre stredných a malých podnikateľov, považuje to za dvojité zdanenie.

V prípade, že je zamestnávateľom ZŤP alebo dôchodca, úľava už naňho neplatí.

(hr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu