TEL AVIV, BRATISLAVA. Americkí kongresmani po prvýkrát otvorene podporili židovských utečencov z arabských štátov.
Snemovňa reprezentantov tento týždeň schválila rezolúciu, podľa ktorej musí akákoľvek izralesko-palestínska dohoda riešiť aj otázku židovských utečencov.
Ide o Židov z arabských krajín, ktorých vyhnali z ich domovov a obrali ich o majetky po vzniku štátu Izrael. Rozhodnutie Kongresu môže skomplikovať vyjednávania o konečnom štatúte vzťahov medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi. Už teraz rokovania okrem iného komplikuje problém palestínskych utečencov a ich nárokov na majetok a občianstvo v Izraeli.
Organizácie združujúce Židov z arabských krajín tvrdia, že ich počet prevyšuje počet Palestínčanov, čo opustili domovy po vzniku Izraela. Hovoria tiež, že majetok, čo zanechali v krajinách severnej Afriky, Jemene či v Iraku predstavuje tristo miliárd dolárov.
Zástupcovia arabských skupín v Spojených štátoch však rezolúciu považujú za snahu odpútať pozornosť sveta od problémov palestínskych utečencov. Izrael pravidelne odmieta právo Palestínčanov na návrat a pre tento problém sa už desaťročia komplikujú vzájomné vyjednávania.
Nároky Židov z moslimských krajín sú v Izraeli veľkou témou. Väčšina z nich sa usídlila práve tam. Rezolúciu o ich nárokoch ešte musí schváliť aj americký Senát.
Z arabských krajín do Izraela emigrovalo po vzniku štátu (1948) okolo 800tisíc ľudí.
V týchto krajinách žili stáročia bez väčších problémov s tamojšou arabskou väčšinou.
Asi 41 percent Izraelčanov sú potomkovia týchto utečencov.
Autor: mik