MEMPHIS, BRATISLAVA. Amerika si včera pripomenula 40. výročie smrti černošského hrdinu boja za občianske práva.
Tisícky ľudí sa zišli v Memphise v štáte Tennessee pri moteli Lorraine, kde 4. apríla 1968 ukončil belošský rasista výstrelom z pušky životnú púť Martina Luthera Kinga.
Okrem položenia vencov na mieste tragédie, kde je dnes múzeum, vyrazili aj na pochod ulicami mesta, ktorý mal vyzdvihnúť Kingove životné ideály.
Medzi účastníkmi spomienky nechýbali okrem Kingových spolubojovníkov či súčasných odborárskych bossov ani republikánsky prezidentský kandidát John McCain a kandidátka demokratov Hillary Clintonová.
Jej černošský súper v zápase o demokratickú nomináciu Barack Obama prekvapujúco chýbal. Na včerajšok si naplánoval kampaň v štáte Indiana.
Práve úspech Obamu dokazuje, že Kingova túžba, aby Američania pozerali jeden na druhého bez rasových predsudkov, sa pomaly napĺňa.
Podľa prieskumu televízie CNN je už 76 percent z nich pripravených na černošského prezidenta. V decembri 2006 odpovedalo na rovnakú otázku kladne o 14 percent Američanov menej.
Prelomil stenu strachu, zmenil zákony legálneho apartheidu v našej krajine.
Jesse Jackson, spolupracovník M. L. Kinga
Autor: ma