PRAHA, BRATISLAVA. Protikomunistická skupina bratov Mašínovcov chcela v päťdesiatych rokoch zavraždiť vtedajšieho prezidenta republiky.
Plánovali aj únos ministra obrany a výbuch v budove Štátnej bezpečnosti. Vyplýva to z archívnych dokumentov, ktoré české ministerstvo vnútra zverejní v pondelok.
Cieľ: Zápotocký, Čepička a ďalší
Mašínovci chceli podľa denníka Právo spáchať atentát na Klementa Gottwalda. Šéf Ústavu pre štúdium totalitných režimov Pavel Žáček je však opatrnejší. „Po výsluchu strýka bratov Mašínovcov Ctirada Nováka ŠtB teóriu o Gottwaldovi zavrhla,“ povedal SME Žáček.
Štb podľa neho vyšetrovala len plánovaný atentát na Gottwaldovho nástupcu Antonína Zápotockého.
„Skrývate pred nami plány útoku na vlak s Klementom Gottwaldom?“ pýtali sa agenti ŠtB Nováka. „Hovorili sme o tom s Mašínovcami, ale v súvislosti so Zápotockým,“ odpovedal im podľa Žáčka.
Pripravovaný útok na prezidenta potvrdil aj jeden z členov odbojovej skupiny Milan Paumer. „Nebolo to nič rozpracované, iba plán do budúcnosti. Mali sme už vtedy zbrane, takže keby sa naši vodcovia, bratia Mašínovci, nedostali do väzenia, mohlo sa to vyvinúť až do atentátu,“ povedal Paumer SME.
Dokumenty z archívoch ŠtB odhalili, že skupina plánovala aj únos vtedajšieho ministra obrany Alexeja Čepičku. „Ministra mali pomocou chloroformu uniesť z hotela Moskva v Karlových Varoch, kde pracoval Novák,“ povedal Žáček. Čepičku chceli Mašínovci pri svojom úteku vyviesť do Západného Nemecka. Pre zatýkanie bratov sa nakoniec ich útek zmenil na utečeneckú drámu, dvaja členovia skupiny zahynuli. Nováka po výsluchu popravili.
Ako zničiť sídlo ŠtB
Dokumentácia ŠtB hovorí aj o pripravovanom útoku na vlak
s uránom smerujúci do Sovietskeho zväzu či o plánoch odpáliť výbušninu v pražskom sídle ŠtB v Bartolomejskej ulici. Mašínovci nakoniec násilie použili iba keď kradli zbrane z policajnej stanice a keď prepadli auto s výplatami. Pri prestrelke vtedy zabili niekoľkých policajtov a pokladníka.
Politológ Bohumil Doležal si myslí, že v Česku je silne zakorenený názor, že Mašínovci nemali použiť násilie. „Neodvážil by som sa povedať, že boli vrahovia. Boli však miestami hysterickí. Vychádzali z nepresného predpokladu, že čoskoro vypukne tretia svetová vojna,“ povedal Doležal.
Vojna vo vtedajšom komunistickom Československu podľa Paumera da facto bola. „Oni predsa boli tí, ktorí prišli s myšlienkou triedneho boja. Teda išlo o boj proti neozbrojenej väčšine národa. Možno očakávali, že paľbu opätujeme slivkovými guľami, ale my sme sa museli správať ako vo vojne,“ povedal.
Mašínovci
Generál Josef Mašín, člen protinacistickej skupiny Traja králi. Zahynul v rukách gestapa.
Synovia Ctirad a Jozef viedli protikomunistický, tzv. tretí odboj. Ich útoky dodnes mnohí Česi odsudzujú pre obete.
Po oslobodení z väzenia utiekli do Spojených štátov, kde žijú dodnes. Do Česka sa vrátil iba „ten tretí“ Milan Paumer.