BRATISLAVA. Mnohým zamestnávateľom na Slovensku je pomaly každý človek dobrý. Aj tých, čo majú, si často nedokážu udržať.
Na trhu práce pribúda ľudí, ktorí popri svojej práci hľadajú nové uplatnenie. Keď ho nájdu, odídu.
Internetová profesia.sk eviduje takmer 75-tisíc reakcií na čosi vyše 10-tisíc aktuálnych pracovných ponúk. Na jednu ponuku vychádza priemerne sedem reakcií.
Petra Štesková z banskobystrickej pracovnej agentúry eBBa tvrdí, že na výberové konania sa väčšinou „hlásia zamestnaní ľudia, ktorí hľadajú zmenu, v podstate nijakí nezamestnaní“.
Zamestnaní prevažujú aj v databáze, ktorú agentúra vedie. „Dôvody uvádzajú rôzne - najčastejšie plat alebo zlé vzťahy na pracovisku, prípadne s nadriadeným.“
Martinský výrobca obuvi ECCO Slovakia radšej zníži počet zamestnancov, aby ho zaúčanie nových stálo menej času a peňazí. „Na to, aby sme získali 120 ľudí, sme ich minulý rok museli zaučiť 390,“ povedal pre týždenník Trend riaditeľ pobočky dánskeho koncernu Poul Haugaard Petersen.
Mnohí chcú zmenu
V Česku vlani zmenil prácu každý šiesty zamestnanec, vyplýva z jedného prieskumu, ktorý urobila spoločnosť PricewaterhouseCoopers.
„Za január zamestnávatelia dostali rekordný počet odpovedí na pracovné ponuky. Spolu na inzeráty zareagovalo vyše 203-tisíc ľudí,“ povedal Ondřej Mysliveček zo spoločnosti LMC, ktorá prevádzkuje napríklad portály jobs.cz či prace.cz. Oproti januáru 2007 ide o viac ako polovičný nárast.
Lucia Burianová zo slovenskej spoločnosti Profesia hovorí, že záujem o ponuku závisí aj od toho, ako dobre je napísaná. Ak je úplná a spomína aj zaujímavý plat, záujem o ňu rastie. „Najčastejšie menia zamestnanie ľudia s vysokoškolským postgraduálnym vzdelaním. Nasledujú zamestnanci s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa, so stredoškolským vzdelaním s maturitou a s vysokoškolským vzdelaním prvého stupňa.“
Nezamestnaní s pracovným zaradením
V podstate každý mesiac sa sa na úradoch práce prihlási aspoň 10tisíc ľudí, ktorí z určitých dôvodov ostali bez práce.
Napríklad v evidencii prešovského úradu práce medzi novými klientmi prevažujú tí, ktorí zamestnanie ukončili sami. Tvoria tretinu evidovaných, a ľudia, ktorých prepustil zamestnávateľ, ani nie 12 percent. Ďalších 25 percent tvoria ľudia, ktorí boli zamestnaní na určitý čas.
Predčasný odchod zo zamestnania sa trestá
Martinské ECCO prepustí približne 280 ľudí.
Aj keď im ešte neuplynula výpovedná lehota, firmy z okolia o nich už prejavujú záujem. Už začiatkom marca do niektorej z nich odišlo asi 90 prepustených.
Od minulého septembra, keď začala byť účinná veľká novela Zákonníka práce, sa zamestnávateľ môže pre tento prípad poistiť.
S človekom, ktorého ide zamestnať, sa môže v pracovnej zmluve dohodnúť, že mu vezme jeden mesačný zárobok, ak vo firme nezotrvá do konca výpovednej lehoty.
Miestami saprepúšťa aj hromadne
V Námestove sa v januári a vo februári na dlažbe ocitlo 280 zamestnancov spoločnosti Punch Technix Equipment Manufacturing, keď odberatelia zrušili objednávky jej výrobkov.
V Krupine dostala výpovede takmer stovka ľudí zo závodu Lind. Dôvodom je opäť úbytok objednávok.
Minulý rok výrazne prepúšťali aj štátne organizácie. Úradoch práce, ktoré sa majú o prepustených starať, prepustili 1460 z 9477 pracovníkov. Niektorí sa tam museli vrátiť ako nezamestnaní.
Ústredný úrad geodézie, kartografie a katastra musí zasa tento rok znížiť stavy o 272 ľudí.
Napriek tomu mnohé úrady stále hľadajú pracovníkov.
Odstupné
Kto dostane výpoveď, lebo:
sa z organizačných dôvodov stal nadbytočným,
pre zdravotný stav prestal byť spôsobilý na prácu,
jeho zamestnávateľ končí alebo sa sťahuje,
dostane pri skončení zamestnania odstupné a za výpovednú lehotu mu patrí mzda. Možné je to, aj keď zamestnanie končí dohodou z týchto dôvodov. Kto u zamestnávateľa odpracoval najmenej päť rokov, dostane ako odstupné najmenej tri priemerné mesačné zárobky, inak dva. Ten, kto už nesmie pracovať pre pracovný úraz či pre chorobu z povolania, má nárok najmenej na 10 platov.
Aké potvrdenia pýtať:
zápočtový list (doklad o dĺžke zamestnania i o dovolenkách),
potvrdenie o priemernej mesačnej mzde,
evidenčný list dôchodkového poistenia,
posudok o pracovnej činnosti (referencie),
potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti.