Rôznorodosť trávnych porastov je spôsobená ich dobrou adaptačnou schopnosťou. Fyziologicky je založená na rôznom type fotosyntézy.
Druhy a typy
Kým trávy miernych oblastí (teda aj Slovenska) sa vyznačujú typom fotosyntézy označovaným ako C3, trávy tropických oblastí majú fotosyntézu typu C4. Tento rozdiel je, samozrejme, okom neviditeľný. Skôr nás upútajú morfologické znaky tráv rastúcich najmä v extrémnych podmienkach sucha.
Aj počet druhov tráv (až do desaťtisíc) odráža fakt, že rastú vo všetkých klimatických pásmach Zeme. Nám, Stredoeurópanom, je geograficky najbližšia tá, čo má označenie alfa (respektíve halfa, esparto či španielska tráva). Nachádzame ju okolo Stredozemného mora, ale aj vnútri Saharskej púšte. Jej výhodou je vysoká odolnosť proti suchu a do obdobia pred plnou zrelosťou semien má aj dobrú nutričnú hodnotu. Používa sa aj na zatrávnenie golfových ihrísk.
Od západnej Afriky až po oblasti Ázie sa vyskytuje aristida pichľavá. Je jedným z potravinových článkov korábov púšte tiav, ktoré ju konzumujú nielen v mladom stave, keď má relatívne vyšší obsah vody, ale aj neskôr, keď jej obsahuje veľmi málo (asi 5 percent). Napriek tomu má mnoho minerálnych látok, pretože ich koncentrácia v sušine je pravdepodobne vysoká.
S Afrikou sú späté aj iné druhy tzv. tropických trávy. Majú typ fotosyntézy C4, efektívnejšie využívajú vodu a sú produkčnejšie. Zvieratá po zrážkach vycítia, kedy začínajú rásť a celé stáda sa premiestňujú za čerstvou trávou. Tá však môže byť aj potravou pre človeka.
Tak je to s jemnou jednoročnou, takmer subtílnou trávou nazývanou teff grass. Jej semená slúžia aj ako potrava pre ľudí a keďže obsahuje pomerne veľa železa, obyvatelia v oblasti jej pestovania netrpia anémiou. Z múky získanej zo semien pripravujú nekvasený chlieb placku, ktorú nazývajú endžera. Táto tráva sa dá pestovať aj v našich podmienkach, ale skôr ako okrasný druh.
Prispôsobené na sucho
Je zrejmé, že základným faktorom ovplyvňujúcich trávy je voda, respektíve jej nedostatok - sucho. Na tento faktor sú však trávy dobre adaptované. Stačí uviesť napríklad pieskomilku obyčajnú, rastúcu na pohybujúcich sa piesočných dunách európskeho pobrežia.
Na druhej strane Spartina townsedova je adaptovaná na vlhké či bahnité plytčiny Severného mora. Na sucho sa adpatovali aj semená tráv. Jeden zo suchomilných druhov má na
semene špeciálnu osť ("samovrtku"), ktorá sa postupne zavŕta do suchej pôdy a tak dosiahne klíčenie a rast trávy. Iný druh trávy spája Afriku s Amerikou. "Dejiny" tohto vzťahu siahajú do čias otrokárstva, keď sa mnohí Afričania ocitli na území Severnej Ameriky. Tzv. sladká tráva sa používa na výrobu košíkov. Názov dostala zrejme podľa príjemnej vône pripomínajúcej čerstvé seno.
Autor: Norbert Gáborčík