Keď nestačí ani Oscar

Keď spoločnosť New Line Cinema oslavovala minulý rok v Cannes štyridsiate výročie vzniku a promovala film Zlatý kompas, určite netušila, že stojí na pokraji priepasti, z ktorej sa jej už nepodarí vyliezť. Strata 180 miliónov dolárov za neúspešný megafilm

Veľkofilm Zlatý kompas a jeho 180- miliónová strata znamenala koniec jedného filmového gigantu.Veľkofilm Zlatý kompas a jeho 180- miliónová strata znamenala koniec jedného filmového gigantu.

bola príliš veľká, aby to bolo možné ustáť.

Filmový gigant, ktorý vznikol v roku 1967 ako nezávislé štúdio a jeho prvým úspechom nebola produkcia, ale distribúcia antimarihuanového filmu Reefer Madness z roku 1936, ktorý bol začiatkom 70. rokov veľmi populárny na amerických internátoch, sa položil.

Nočná mora ožila

Medzitým však New Line Cinema stihli vypustiť do sveta také trháky ako trilógia Pán prsteňov, ktorej posledný diel vyrovnal v Oscaroch rekord Ben Hura. Ani to nestačilo na večnú slávu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tú si ponechá azda len kultová postava zabijaka Freddyho Krugera s popálenou tvárou, klobúkom, pruhovaným tričkom a hlavne rukavicou s kovovými koncami, prvé skutočné terno, s ktorým spoločnosť prerazila na trhu. Nemenej úspešné boli aj série zmutovaných mladých ninja korytnačiek a paródia na bondovky Austin Powers.

Teraz však New Line Cinema zaniká, no zostáva súčasťou Warner Bros. Tí síce plánujú prepustiť 600 pracovníkov, no bývalé štúdio bude naďalej pôsobiť ako samostatná jednotka. Pre warnerovcov je ich akvizícia výborným krokom, pretože získali mnoho potenciálnych kasových trhákov, akými by mali byť Sex v meste a v neposlednom rade Hobbit, do ktorého sa vrátil Peter Jackson ako výkonný producent. Pôvodné štúdio by malo produkovať približne osem filmov ročne a zameriavať sa na komédie typu Ako uloviť družičku a horory Fredy verzus Jason.

SkryťVypnúť reklamu

Nepomohol ani Woody

Devätnásť rokov svietilo na filmovom nebi súhvezdie Orion a nebol to zanedbateľný svit. Filmová spoločnosť, ktorá vznikla v roku 1978, má na konte nejednu filmovú klasiku. Okrem série filmov

Woodyho Allena, vrátane Oscarovej Hany a jej sestier, sa pýšila aj ďalšími tromfmi ocenenými zlatou soškou: Amadeus, Tanec s vlkmi a Čata. Podobne ako New Line Cinema aj Orion Pictures priviedli na plátno kultové postavy - robota zabijaka v Terminátorovi a robota policajta v Robocopovi.

Náročnejší diváci vďačia súhvezdnému štúdiu za montypythonovskú paródiu na ukrižovanie Krista Život Briana a dodnes neprekonaný príbeh o kráľovi Artušovi a svätom gráli Excalibur. Začiatkom 90. rokov sa štúdio dostalo do finančných problémov a v roku 1992 vyhlásilo bankrot, pričom stihlo ešte odpredať práva na filmy Mlčanie jahniat a Rodina Addamsovcov, ktoré neskôr úspešne bodovali.

SkryťVypnúť reklamu

Rambo ich nezachránil

Posledným príkladom štúdia, ktoré malo potenciál slávy, je spoločnosť Carolco Pictures. Založili ju dvaja filmoví investori - Mario Kassar a Andrew Vajna v snahe produkovať áčkové filmy, čo sa im spočiatku aj darilo. Mali šťastie na hviezdu Sylvestra Stalloneho a jeho postavu vietnamského veterána, ktorý nepadol do oka miestnemu šerifovi. Prvá krv neskôr s pridaným menom Rambo I priniesla hrdinu, ktorý bol síce strojom na zabíjanie, ale minimálne v prvom dieli viac z donútenia ako z vlastnej vôle.

V rámci erotickej klasiky nemožno vynechať Základný inštinkt z roku 1992 s dlho neprekonaným duom Sharon Stone a Michael Douglas. Projekt, ktorý pochoval spoločnosť Carolco Picturtes, bol jedným z najväčších prepadákov filmových čias - Ostrov hrdlorezov fínskeho režiséra Renyho Harlina v hlavnej úlohe s jeho vtedajšou manželkou Geenou Davisovou.

SkryťVypnúť reklamu

Svetská sláva, poľná tráva

Aj keby sa na prvý pohľad mohlo zdať, že v zábavnom priemysle prúdi nevysychajúci tok peňazí, pretože ľudia chodia do kín predovšetkým za oddychom a smiechom, predchádzajúce príklady ukazujú, že šťastena nepraje každému. Nie je preto až takým veľkým prekvapením, keď niekto siahne po overených tituloch. Na rozdiel od čias minulých, keď boli pokračovania skôr výnimkou ako pravidlom, dnes sa recykluje vo veľkom. Tam, kde sa nedá urobiť pokračovanie, napríklad pre úmrtie alebo zostarnutie hercov, spraví sa predpokračovanie v podobe nultého dielu. Jeden príklad z mnohých - Star Trek.

A pre istotu sa už vypúšťajú aj číslovky a filmy majú názvy ako Nový začiatok a podobne. Čas ukáže, ako dlho možno prevárať vylúhovaný čaj a kedy toho začne mať divák dosť. Osud vyššie spomínaných štúdií môže poľahky nasledovať nejeden dnešný gigant.

SkryťVypnúť reklamu

Mediálne konglomeráty a ich filmové spoločnosti

  • Sony - Sony Pictures, Columbia Pictures, MGM, United Artists, TriStar Pictures
  • News Corporation - 20th Century Fox, Fox Searchlight
  • The Walt Disney Company - Buena Vista Motion Pictures, Walt Disney Pictures, Touchstone Pictures, Miramax Films, Hollywood Pictures
  • Time Warner - HBO, Warner Bros. Pictures, Castle Rock Entertainment
  • Viacom - Paramount Pictures, DreamWorks SKG
  • General Electric / Vivendi - NBC Universal, Universal Studios

Zaujímavosti o filmových štúdiách

Prvým filmovým štúdiom na svete bola Čierna Mária Thomasa Alvu Edisona, ktorú postavili v jeho laboratóriách vo West Orange v roku 1893. Edison tu natáčal krátke filmy pre svoje kinetoskopy. Budova sa dokázala otáčať za slnkom.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé ateliéry na území Los Angeles začali vznikať hneď začiatkom 20. storočia, keďže Kalifornia bola známa veľkým počtom slnečných dní. Elektrinu ako náhradu za svit si v tom čase nemohli štúdia dovoliť.

Prvé hollywoodske štúdio bolo Nestor Studios a vzniklo v roku 1911, v tom istom roku sa usadilo na hollywodskej pôde ďalších 15 nezávislých štúdií.

V čase tzv. zlatého veku filmových štúdii v 30. a 40 rokoch 20. storočia patrili hviezdy strieborného plátna jednotlivým štúdiám a tie ich zmluvne zaväzovali nielen k zákazom svadieb a otehotneniam. V niektorých prípadoch boli podmienky aj tvrdšie. Napríklad Joan Crawford mala určené, kedy ma ísť späť a kamenná tvár slávneho komika Bustera Keatona bola tiež výsledkom dohody so štúdiom.

SkryťVypnúť reklamu

Najznámejšou značkou filmového štúdia je lev v logu štúdia Metro Goldwyn Meyer. Prvá verzia z roku 1924 bola nemá a čiernobiela. Lev začal revať od roku 1928 a v roku 1934 mu Technicolor dodal aj farbu. Do dnešného dňa bolo použitých celkovo päť levov.

Najstaršie filmové štúdio, v ktorom sa stále natáčajú filmy, sa nachádza vo východnom Berlíne a začalo fungovať v roku 1912. Babelsberg Film Studio vyrábalo filmy pod značkou UFA a počas existencie NDR pod značkou DEFA.

Najväčším filmovým štúdiom na svete je Universal City v Kalifornii, ktoré má 34 ateliérov. Prvé štúdio začalo pracovať v marci 1915.

Najväčším ateliérom na svete je Stage 007 v anglickom Pinewood Studios, ktorý postavili v roku 1976 pre bondovku Špión, ktorý ma miloval. Je 101 m dlhý, 42 m široký a 12 vysoký. Zmestilo sa do neho štyri a pol milióna litrov vody, ropný tanker s hmotnosťou 600-tisíc ton a tri jadrové ponorky.

SkryťVypnúť reklamu

Traja objímajúci sa chlapci v pruhovanom tričku patria k najkrajším logám filmových štúdií. Navrhol ich animátor Zdeněk Miler, autor nesmrteľného Krtka. Za odmenu dostal tri dni dovolenky. Štúdio Bratři v triku vzniklo na pôde krátkeho filmu Praha v roku 1945.

Filmové štúdiá na bratislavskej Kolibe začali svoju činnosť 1. 9. 1953 pod oficiálnym názvom Slovenská filmová tvorba - štúdio Koliba. Prvým filmom kompletne natočeným v novom štúdiu bol Piatok trinásteho režiséra Pavla Bielika. V 90. rokoch sa na Kolibe natáčali aj koprodukčné filmy ako Fantaghiró - Jaskyňa zlatej ruže, Peacemaker alebo Dračie srdce.

Rambo.


Woddy Allen


Freddy Kruger


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu