Sakury, inými slovami čerešne, rozkvitajú na japonských ostrovoch postupne, smerom od juhu na sever cez celé súostrovie v období od konca marca do polovice apríla. Každý rok pozorne sledujeme tento postupujúci rozkvitajúci front. Meteorologická agentúra dôkladne pozoruje stromy v každej prefektúre a obyvatelia sú o aktuálnom stave informovaní z tlače aj z televízie. Prečo je to také dôležité?
Spomedzi mnohých druhov sú najobľúbenejšími čerešňové stromy Yoshino. Je to pôvodný japonský druh sakury. Meteorologická predpoveď rozkvitania čerešní vychádza konkrétne z tohto druhu. V porovnaní s inými sú kvety stromov Yoshino väčšie a svetlejšie. No a pretože tie bývajú nasadené nahusto, rozkvitnuté oblasti sú naozaj nádherné. Je to pre nás znamenie, že tmavá a studená zima sa naozaj skončila a začína sa dlho očakávaná, teplá vľúdna jar.
Čerešne Yoshino kvitnú iba týždeň v roku, maximálne desať dní. To je vzácne krátky čas. Žiaden Japonec, ani ten najzaneprázdnenejší, si to nechce nechať ujsť. Preto je pre nás predpoveď kvitnutia čerešní taká dôležitá. Zmeny ročných období v japonskej kultúre veľa znamenajú.
A ešte je tu jedna významná súvislosť - kvitnúce čerešne a školský systém. Takmer vo všetkých japonských školách je to začiatok školského roka. V minulosti sa síce diskutovalo o tom, či by sme nemali kopírovať svetový štandard, teda presunúť začiatok školského roka na september, ale zavážil názor, že ak nie v apríli, potom nebude mať začiatok školy tú správnu slávnostnú atmosféru. Začiatok považujeme za rovnako významný deň ako koniec štúdia. Prváci prichádzajú do školy spolu s rodičmi, všetci sú slávnostne oblečení a fotografujú sa pod rozkvitnutými sakurami. Na tých fotografiách vyzerajú deti vždy vyplašene, pretože majú strach, aké to bude v škole, či si nájdu kamarátov. Všetci si fotografovanie pamätáme a staré fotografie nám tie pocity pripomínajú. Koniec strednej školy, potom univerzity, nástup do zamestnania, rozkvitnuté kvety sakury sú oslavou našej svetlej budúcnosti.
Čo je nezvyčajné, už dva roky po sebe rozkvitli sakury ako prvé v Tokiu, tento rok boli v plnom kvete dokonca už 27. marca. Za normálnych okolností prichádza rozkvitajúci front z juhu, z ostrova Kjúšú. Počul som, že tento zvláštny fenomén spôsobujú teplé zimy posledných rokov. Zdá sa mi, že na západnom Slovensku potrebujú čerešne ešte taký týždeň.
Raz mi jeden slovenský kamarát povedal: "Japonci majú toľko rozkvitnutých sakúr! Závidím im to množstvo šťavnatých čerešní!" A ja na to: "Čerešne Yoshino majú malé trpké plody, aj to len občas." A on hrdo povedal: "Tak to sú potom naše čerešňové stromy oveľa lepšie." A ja som v duchu zahromžil: "Sakra!" (Donedávna som si mimochodom myslel, že sa to píše rovnako, teda "Sakura!")
Ale súhlasím, slovenské čerešne sú skvelé a už teraz sa teším na dobrú úrodu.
Autor: Masahiko