NIKÓZIA, BRATISLAVA. V poslednom rozdelenom hlavnom meste Európy včera ráno padol múr. Búranie nikózijskej barikády, ktorá desaťročia pretínala hlavné mesto, je symbolickým odštartovaním rokovaní o zjednotení ostrova. Voľný prechod z juhu na sever má vylepšiť atmosféru rozhovorov dvoch rozhádaných komunít. Ostrov naďalej delí zelená hranica, ktorú strážia aj slovenskí vojaci.
Odmínovanie a otvorenie obchodnej ulice Ledra v Nikózii je súčasťou zmluvy, ktorú na Veľký piatok dohodol prezident tureckých Cyperčanov Mehmet Ali Talat s novozvoleným prezidentom gréckych Cyperčanov Dimitrom Christofiasom.
Historický moment
Dlhé desaťročia striedavo jedna alebo druhá strana marili snahy o zjednotenie. Situácia sa konečne zmenila. Vyslanec OSN Lynn Pascoe podľa agentúry Reuters na tohtotýždňovej návšteve Cypru zhodnotil, že „ostrov je veľmi pozitívne naladený“. Na čele tureckých Cyperčanov je zjednoteniu naklonený prezident Talat, na juhu si grécki Cyperčania vo februári zvolili umierneného Christofiasa. Obaja sa zaviazali obnoviť rokovania pod záštitou OSN do konca júna.
Posledná šanca
Posledné snahy stroskotali pred štyrmi rokmi, keď grécki Cyperčania v referende odmietli plán OSN o zjednotení. Ostrov potom o niekoľko dní vstúpil do Európskej únie rozdelený. Naopak, tureckí Cyperčania hlasovali v referende za, za čo ich únia „odmenila“ embargom. Sever ostrova tak ekonomicky trpí. „Každý deň strácame nádej. Toto je možno naša posledná šanca,“ citoval Mehmeta Cakiciho z Demokratickej strany tureckých Cyperčanov portál Voice of America. Rozdelený Cyprus sa stal tiež prekážkou pre Turecko na ceste do Európskej únie.
Autor: Lenka Peťková