BRATISLAVA. Predpoklad, že obdobie najväčšieho rastu cien bytov už má Slovensko za sebou, potvrdzujú aj aktuálne údaje z najväčšieho slovenského trhu – z Bratislavy. Ceny bytov tam prestávajú rásť opreteky. V niektorých lokalitách predávajúci začínajú veľmi zvoľna zľavovať zo svojich ponukových cien.
Miestny pokles len pri niektorých druhoch bytov sa zatiaľ neriadi definovateľnými zákonitosťami. Jeden mesiac ceny narastú, ďalší poklesnú v rozmedzí stovák či pár tisíc korún na štvorcový meter.
Dvakrát z prvých troch mesiacov tohto roka medzimesačne poklesli ceny garsónok v treťom bratislavskom okrese. Ten zahŕňa mestské časti Nové Mesto, Rača a Vajnory. V januári oproti decembru minulého roka to bolo takmer o dve tisícky korún na štvorcový meter, v marci oproti februáru o 2300 korún.
Klesajú, no pád to nie je
Štatistiky stredných hodnôt cien z ponuky realitných kancelárií zbiera Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska. Podľa generálneho sekretára asociácie Martina Lazíka, zatiaľ nejde o také zmeny, ktoré by signalizovali prudký pád cien bratislavských bytov. Potvrdzujú však, že predpoklady expertov z januára o upokojení bratislavských cien v tomto roku by mali byť pravdivé.
Podľa Národnej banky Slovenska, ktorá vývoj cien nehnuteľností na bývanie pravidelne štvrťročne vyhodnocuje, sa nárast cien bytov a domov má tento rok z celoslovenského pohľadu spomaliť z vlaňajších 24 na desať až pätnásť percent.
Lacnejšie ako teraz?
V porovnaní s celoslovenským priemerom by mali pri medziročnom porovnaní pomalšie rásť ceny v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Spomalenie rastu cien centrálna banka spája s vyššou ponukou.
Developeri na najbližšie roky ohlasujú najmä v hlavnom meste projekty jeden za druhým, ukončiť by sa mali tisícky bytov. Jedna zo spoločností v utorok avizovala, že na budúci rok začne stavať niekoľko stoviek bytov s tým, že ich ponúkne za nižšie ceny, ako sa v súčasnosti predávajú bratislavské novostavby. „V projekte sú preto uprednostnené menšie byty s efektívnym dispozičným riešením,“ hovorí tlačová správa.
„Časy, keď sa byty predávali ako teplé rožky, sa už nevrátia,“ upozorňuje Lazík. Kto chce predať, musí začať investovať do marketingu a ponúknuť viac ako byt alebo dom. To znamená, pridať služby a občiansku vybavenosť.
Hlavný analytik UniCredit Bank Viliam Pätoprstý včera na konferencii Marketing na trhu nehnuteľností odhadol rast trhu s bývaním na Slovensku v najbližších rokoch na 30 percent, pričom polovicu by mal tvoriť rast spôsobený vyššími cenami.
Požičať si na byt nebude ťažšie ako doteraz
Hoci ceny bytov ešte stále rastú a úverysú dostupnejšie čoraz širším skupinám obyvateľov, banky sa neboja vlny nesplácania.
BRATISLAVA. Spomalenie cien bytov a domov sa zatiaľ na Slovensku nespája s hypotekárnou krízou, keď by sa pri obstaraní bývania ľudia zadlžili natoľko, že by hypotéku nevedeli splácať a banky by pre rýchly pokles cien nehnuteľností prichádzali o svoju zábezpeku.
Hypobanky sa napriek vysokým cenám nehnuteľností o klientov ani neboja. Analytik Tatra banky Róbert Prega predpokladá, že ľudia si budú brať čoraz väčšie hypotéky a na tú istú založenú nehnuteľnosť dostanú z banky viac peňazí ako by im banka poskytla v minulosti.
Zhoršovania schopnosti splácať úvery sa neobáva, keďže sa na Slovensku očakáva priaznivý vývoj miezd aj zamestnanosti. Na otázku, či pribúda žiadateľov, ktorí si na vybraný byt nemôžu hypotéku dovoliť, odpovedá hovorca Tatra banky Boris Gandel vyhýbavo.
„Ťažko to posúdiť, pretože banka nemá presný prehľad o prvotnom kontakte klienta s pobočkou. Informácie, ktoré máme a s ktorými banka ďalej pracuje, sú len o podaných žiadostiach klientov.“
Problémy so splácaním sú nepravdepodobné
„Neočakávame, že by počet ľudí, ktorí nevedia splácať hypotéku, narastal,“ potvrdzuje analytik VÚB Martin Lenko. No pripúšťa, že v tých regiónoch Slovenska, kde ceny realít rastú rýchlejšie ako príjmy obyvateľstva, porastie záťaž - hypotéka, ktorú si ľudia zoberú, im viac zoberie z ich príjmov.
Aj v tomto prípade sa však banky vrátane centrálnej, spoliehajú na svoj systém hodnotenia žiadateľov ešte predtým, ako hypotéku schvália.
Analytik UniCredit Bank Viliam Pätoprstý očakáva, že záujem o kúpu bytov budú ťahať najmä mladé rodiny s nižšími príjmami, ktoré si bývanie a úvery naň zabezpečujú až teraz. Týmto ľuďom budú v najbližších rokoch rásť príjmy, podľa analytika to však nezmení ich hodnotenie solventnosti z pohľadu banky.
Nečakať vysoké úroky, miestami aj pokles
Finanční experti, ako aj centrálna banka do budúcnosti neočakávajú ani nijaké výraznejšie zvýšenie úrokových sadzieb hypoúverov.
Naopak. Podľa Miroslavy Mitkovej z Hypocentra úrokové sadzby by sa mierne mohli znížiť pri úveroch s troj- alebo päťročnou fixáciou.
Halka Tytykalová