NEAPOL, BRATISLAVA. Volá sa Salvatore Cintola, má 67 rokov a je štvorkou na kandidátke Únie kresťanských demokratov a centristov (UDC). Ak táto opozičná strana dosiahne na Sicílii osempercentnú hranicu, v novom talianskom Senáte bude sedieť človek, ktorého mafiánsky vrah sudcu Giovanniho Falconeho označuje za svojho „blízkeho priateľa“.
Cintola určite nebude raritou. Dostatočný počet hlasov ho katapultuje do pomerne početnej spoločnosti talianskych politikov napojených na mafiu.
Ich mená svietia nielen na kandidátke UDC či Berlusconiho strany Ľud slobody (Pdl), ale aj Veltroniho novej Demokratickej strany.
Bol to paradoxne práve rímsky exstarosta Walter Veltroni, ktorý nedávno obvinil Berlusconiho z napojenia na mafiu.
Ľavicový líder tak prelomil dlhoročné talianske tabu, keď sa mafii ako predvolebnej téme jeho predchodcovia na míle vyhýbali.
Využil Berlusconi mafiu?
Talianov na alarmujúci stav upozornil nedávno týždenník L'Espresso, ktorý uverejnil zoznam „podivných“ kandidátov do parlamentu. Figuruje na ňom najmenej desať ľudí nepriamo napojených na mafiu.
Väčšina sa do politiky dostala cez Berlusconiho. V regionálnych voľbách v roku 2001 vyhrala Berlusconiho koalícia všetkých 61 parlamentných kresiel na Sicílii.
Podozrenia z kupovania hlasov naznačil vtedy exmafián Antonino Giuffre, ktorý pred súdom tvrdil, že boss sicílskej mafie Bernardo Provenzano dal pokyn voliť pravicovú Forza Italia po dohode s Berlusconim o protislužbe.
Dvaja z Berlusconiho spojencov boli na súde uznaní vinnými zo spolupráce s mafiou. Bývalého sicílskeho guvernéra Salvatoreho Cuffara (UDC) odsúdili pred dvomi mesiacmi na päť rokov väzenia.
Keďže prebieha odvolávací proces, Cuffaro nezmizol z kandidátky svojej strany do Senátu.
O hlasy voličov sa v aprílových parlamentných voľbách uchádza aj Marcello Dell'Ultri (Pdl), ktorý kedysi pomáhal Berlusconimu zakladať stranu Forza Italia a je obvinený, že v jeho reklamnej firme Publitalia prepieral peniaze mafie.
Obchodovanie s hlasmi
Podsvetie môže stranám ponúknuť hlasy, ktoré sú v tesných voľbách často rozhodujúce. „Cosa Nostra kontroluje na Sicílii asi 150-tisíc hlasov,“ citoval týždenník L'Espresso podpredsedu antimafiánskeho výboru Beppeho Lumiu. Vymieňa ich za obnovenie zákaziek v štátnom sektore pre firmy, ktoré mafia nepriamo kontroluje.
Mafia núti svojich voličov odfotografovať svoj hlasovací lístok ako dôkaz poslušnosti. Aj preto bude tento rok zakázané ísť voliť s mobilnými telefónmi.