BRATISLAVA. Národný program ochrany sexuálneho a reprodukčného zdravia sa včera nedostal do programu rokovania vlády. Dôvodom je snaha kabinetu Roberta Fica, ktorý sa usiluje o nadštandardné vzťahy s cirkvami, nerozhádať sa s katolíckou Konferenciou biskupov Slovenska.
Predseda KBS František Tondra vládu vyzval, aby materiál, ktorý je podľa biskupov liberálny, stiahla. Včera za to pred Úradom vlády demonštrovali aj kresťanské organizácie.
Keď vláda minulý týždeň rokovanie o materiáli prerušila, minister zdravotníctva Ivan Valentovič, ktorý ho predkladal, tvrdil, že by mal byť schválený tento týždeň. Včera nový termín nepovedal.
Druhé kolo pripomienok
Valentovič chce argumenty cirkvi i organizácií znovu analyzovať a materiál ešte prípadne upraviť. „Je to veľmi citlivá, celospoločenská záležitosť, preto sme sa na vláde dohodili, že ešte vytvoríme nejaký priestor na diskusiu.“
Materiál už raz prešiel riadnym pripomienkovým konaním, v ktorom 40 subjektov vznieslo 283 pripomienok.
„V pripomienkovom konaní boli naše požiadavky odignorované, preto sme pristúpili k protestu, a žiadame ich opätovné prehodnotenie,“ hovorí Marek Michalčík zo združenia Fórum života.
Programu vyčíta, že je ideologicky pripravený skupinou ľudí propagujúcou antikoncepciu a interrupcie, a že môže byť komerčne motivovaný. „Uprednostňuje lekárov, ktorí sú schopní robiť potraty, oproti tým, ktorí si uplatňujú výhradu svedomia.“
Podobne argumentujú aj biskupi. „Je jednostranne ideologicky motivovaný a spracovaný zástupcami úzkych záujmových skupín vyznávajúcich liberálnu ideológiu a ideológiu radikálneho feminizmu,“ píše Tondra. Biskupom chýbajú aj analýzy dosahov na spoločnosť.
Materiál považujú za neprijateľný ako celok. „Ak by ho vláda prijala len s kozmetickými úpravami, budeme uvažovať o výzve rodičom, aby proti nemu protestovali, najmä čo sa týka zavedenia sexuálnej výchovy do škôl,“ hovorí tajomník KBS Cyril Jančišin.
Minister: Nič sa nezmení
Valentovič oponuje, že materiál v žiadnom prípade neliberalizuje súčasnú legislatívu, a že by rád počul konkrétnejšie výhrady. „Ťažko sa diskutuje o materiáli s niekým, kto príde a povie, že ho nechce celý.“
Mimovládne organizácie, ktoré presadzujú právo ženy slobodne sa rozhodnúť ukončiť tehotenstvo a viac sexuálnej výchovy na školách, čakajú, že vláda materiál prijme.
„Ak nebude prijatý, opäť sa ukáže, že hoci sme podľa ústavy štát neviažuci sa na žiadnu ideológiu ani náboženstvo, katolícka cirkev má nadštandardné postavenie, ktoré zneužíva na presadzovanie svojich politických záujmov,“ tvrdí riaditeľka Spoločnosti pre plánované rodičovstvo Oľga Pietruchová.
Čo prekáža:
Prístupnosť antikoncepcie ako lieku, čo zvyšuje kvalitu sexuálneho a reprodukčného zdravia.
Zlepšenie prístupu k moderným antikoncepčným metódam.
Zachovanie dostupnosti umelého prerušenia tehotenstva tak, aby sa neznížila pre nesprávnu interpretáciu práva na výhradu vo svedomí.
Povinnosť, aby všetky zdravotnícke pracoviská, poskytujúce gynekologicko-pôrodnícku starostlivosť, okrem cirkevných, poskytovali služby reprodukčného zdravia vrátane umelého prerušenia tehotenstva.
Vypracovanie optima sexuálnej gramotnosti a jeho zapracovanie do výchovno-vzdelávacieho procesu v školách.
Zdroj: Program ochrany sexuálneho a reprodukčného zdravia SR