BRATISLAVA. Kým bývalá superhviezda svetového šprintu Marion Jonesová sedí v base, funkcionári majú ťažkú hlavu z toho, komu odovzdať medaily, ktoré vrátila.
Vymámiť ich od Američanky bol rýchly proces. Len čo ju pred pol rokom po priznaní, že dopovala, na to vyzvali, zabalila ich a poslala. Odvtedy svetoví športoví funkcionári riešia dilemu, komu ich odovzdať.
Striebro pripadne Grékyni
Atletickí sa konečne rozhodli. Jonesovej striebro z najkratšieho šprintu na svetovom šampionáte 2001 v kanadskom Edmontone dostane Grékyňa Katerina Thanúová.
Napriek tomu, že sa v predvečer aténskej olympiády 2004 postarala o škandál, keď sa s krajanom Konstantinom Kentérisom, podozrivým víťazom dvojstovky na sydneyskej olympiáde, vyhli dopingovej kontrole. Nakamuflovali dopravnú nehodu a na pár dní sa zašili v jednej z aténskych nemocníc.
Keďže šlo už o tretí prípad, nielenže ich vylúčili z účasti na hrách vo vlastnej krajine, ale dodatočne dostali aj dvojročný dištanc.
IAAF: Nemali sme inú voľbu
„Z právneho hľadiska sme nemali inú možnosť,“ pokrčil ramenami hovorca Medzinárodnej atletickej federácie Nick Davies, keď pred kamerami BBC informoval o rozhodnutí IAAF. „Neexistuje dôkaz, že Thanúová v tom období dopovala, takže sme nemali iné riešenie, ako jej prideliť medailu.“
To je fakt. Neexistuje však ani dôkaz, že dopovala Jonesová. Ani dovtedy, ani potom. Za celú kariéru. Napriek tomu, že ju približne 150-krát testovali.
Rozdiel je v tom, že v jej prípade existuje súdne doložené vlastné priznanie. Odhodlala sa k nemu pod ťarchou dôkazov a v snahe o zníženie výšky trestu za krivú výpoveď pred americkou veľkou porotou. Aj keď až po siedmich rokoch.
Jonesovú 11. januára odsúdili na šesť mesiacov väzenia a od 7. marca sedí za mrežami v texaskom Fort Worth.
Thanúová sa v Grécku nielenže nikdy k dopovaniu nepriznala, ale nedotlačili ju ani k pravde o vyhýbaní sa dopingovej kontrole či o kamufláži havárie.
Národný atletický zväz ju dokonca oslobodil, trest jej musela udeliť svetová federácia.
Blocková na zozname s Jonesovou
Thanúová dobehla vo finále stovky na svetovom šampionáte 2001 tretia. Za Jonesovou. Tú prekvapujúco o tri stotiny predstihla Ukrajinka Žanna Blocková, predtým Pintusevičová a ešte predtým Tarnopoľská. Jonesovej úžasnú sériu 42 finálových víťazstiev ukončila manželka amerického manažéra Marka Blocka.
O dva roky sa v Amerike prevalila aféra známa pod názvom Balco. Victor Conte, zakladateľ kalifornského laboratória, ktoré v období 2000 – 2003 vyrábalo vtedy nezistiteľné dopingové látky, počas vyšetrovania vyhlásil, že na zozname klientov figurovala tak Jonesová, ako aj Blocková. Okrem mnohých ďalších športovcov, vrátane bejzbalových hviezd. Iba časť z nich však na to doplatila.
Istý čas sa špekulovalo, že na ňom bola aj Thanúová, ale to Conte nepotvrdil. Možno niečo dovysvetlí v knihe, ktorú po odpykaní smiešneho pármesačného trestu chystá.
Hrozba súdnych žalôb
Práve Žanna Blocková je však jedno z vysvetlení k postoju atletickej federácie. Po prvé: IAAF tvrdí, že nemá k dispozícii vyšetrovacie spisy aféry Balco. A po druhé: v obave zo súdneho sporu odmieta retroaktívne trestanie bez dôkazov či aspoň priznania.
Skôr, ako by sa rozhodla neudeliť Thanúovej striebornú medailu MS 2001, musela by vziať zlatú Blockovej.
V tom prípade by však mala na krku nie jednu, ale dve žaloby. Thanúová si predčasom našla chýrneho advokáta v osobe v Londýne žijúceho Gréka Gregoryho Ioannidisa. Pre ukrajinskú manželku Američana by to zrejme tiež nebol problém.
Ioannidis sa vytešuje z rozhodnutia IAAF udeliť Jonesovej medailu z MS 2001 Thanúovej. „Je to čestné a právne rozhodnutie, rešpektujúce športovcove práva, aj šport,“ tvrdí. „Teraz budeme čakať...“
Stovka 2000 bez víťazky?
Horúci zemiak ostal v rukách Medzinárodného olympijského výboru. Ten musí rozhodnúť, čo s piatimi Jonesovej medailami zo sydneyskej olympiády.
V tomto prípade Grékyni ide dokonca o zlato. Thanúová na OH 2000 dobehla na 100 m hneď za Jonesovou.
„Zlato patrí Katerine,“ tvrdí jej advokát. V decembri pre BBC potvrdil, že je pripravený zažalovať MOV, ak ho Thanúovej nepririekne.
Olympijský šéf Jacques Rogge však už dávnejšie vyhlásil dopingovým hriešnikom nulovú toleranciu. Myslí si, že medaily patria len „čistým“ športovcom.
V tom prípade má iba jednu možnosť: ženský šprint na sydneyskej olympiáde 2000 ponechať bez víťazky. Bol by to historický verdikt. Tak trochu výkričník.
Tridsaťtriročná Thanúová zvádza zrejme posledný súboj o olympijský primát, ktorý chýba v zbierke jej úspechov. Už nemá formu, aby oň bojovala na dráhe. Vlani zabehla najrýchlejšiu stovku za 11,35, o pol sekundy pomalšie ako hravo behávala voľakedy.
Čo s Jonesovej medailamiz OH 2000
Zlatá na 100 m: druhá skončila Grékyňa Thanúová, ktorú však pre vyhýbanie sa kontrolám nepripustili na OH 2004 a neskôr dostala dvojročný dištanc. Tretia dobehla Jamajčanka Tanya Lawrenceová, štvrtá jej krajanka Merlene Otteyová, ktorá dnes žije v Slovinsku a tiež bola v podozrení z dopingu, a piata Ukrajinka Žanna Pintusevičová, dnes Blocková, ktorá podľa šéfa firmy Balco bola jej klientom.
Zlatá na 200 m: pripadnúť by mala pôvodne striebornej Bahamčanke Pauline Davisovej-Thompsonovej. Tretia dobehla Srílančanka Susnthika Jayasinghová, v r. 1998 tiež krátkodobo dištancovaná za vyhýbanie sa kontrole, neskôr však zbavená obvinenia. Medaila by sa mala ujsť aj štvrtej Jamajčanke Beverly McDonaldovej.
Zlatá na 4 x 100 m: ak americkú štafetu zbavia zlata, bude poradie 1. Jamajka, 2. Rusko, 3. Nigéria.
Bronz v diaľke: získa ho štvrtá Ruska Tatiana Kotovová.
Bronz na 4 x 100 m: v prípade diskvalifikácie amerického kvarteta pripadne Francúzkam.
![]() Katerina Thanúová. FOTO – ČTK/AP |
Autor: Marián Šimo © SME