BRATISLAVA. Zákon o urýchlení výstavby diaľnic, ktorý bol v parlamente prijatý v decembri minulého roka, zatiaľ Národná diaľničná spoločnosť nevyužila. Povedal to hovorca diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík. Tento sporný zákon umožňuje začať stavať diaľnice aj na nevyvlastnených pozemkoch.
Skupina 36 poslancov zastupovaných exministrom spravodlivosti a poslancom KDH Danielom Lipšicom v januári podala na Ústavný súd návrh na začatie konania o súlade právneho predpisu s ústavou. Súd má teraz posúdiť, či nový zákon nie je protiústavný. Návrh tiež obsahoval žiadosť na pozastavenie účinnosti niektorých jeho častí.
Podľa hovorkyne Ústavného súdu Viery Horniakovej bol návrh pridelený sudcovi spravodajcovi, ktorý má podanie preštudovať a predložiť na predbežné prerokovanie na neverejnom zasadnutí pléna. „V spomínanej veci sudca spravodajca zatiaľ návrh plénu na predbežné prerokovanie nepredložil,“ povedala. Na otázku, kedy súd o celej záležitosti rozhodne, v tejto chvíli nevedela odpovedať. „Ústavný súd pri tomto type konania nie je viazaný žiadnymi zákonnými lehotami,“ povedala Horniaková.
Zákon o urýchlení výstavby diaľnic sa netýka vlastníckych vzťahov pri výstavbe všetkých diaľnic, ale vzťahuje sa len na niektoré úseky diaľnice D1 a R1. Na týchto úsekoch nebude podľa neho musieť diaľničná spoločnosť preukázať vlastnícke právo k pozemkom, na ktorých začne stavať. Bude stačiť, ak preukáže, že sa o získanie vlastníckeho práva k pozemkom pokúsila. Preukázať to bude musieť až pri kolaudácii. Zákon je však postavený tak, aby sa za určitých podmienok diaľnica mohla využívať aj bez skolaudovania.
Skupina opozičných poslancov vo svojom návrhu poukazuje na článok ústavy, ktorý hovorí, že „každý má právo vlastniť majetok. Vlastník je oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, používať jeho plody a úžitky a nakladať s ním“.
Podľa poslanca Lipšica po vydaní stavebného povolenia ostanú vlastníci naďalej vlastníkmi len naoko. Ich právo sa podľa neho zredukuje len na „mať majetok“ a nazahŕňa aj „užívať majetok a brať z neho plody a úžitky“.
Autor: du