BRATISLAVA. Premiér Róbert Fico chce, aby od budúceho školského roka išlo približne tisíc stredoškolákov na rok študovať do anglicky, nemecky, taliansky, španielsky alebo rusky hovoriacej krajiny.
Na štipendiá vyčlenila vláda 270 miliónov korún. Na žiaka počíta s výdavkami približne 7700 eur, čo podľa ministerstva zahraničia nemusí v každej krajine stačiť.
Miesto majú len priemerné školy
Najväčší záujem je o štúdium angličtiny. Nájsť školu a ubytovanie pre žiakov vo Veľkej Británii by mohol byť podľa slovenského veľvyslanectva v Londýne problém.
Štátne školy s dobrou povesťou nemôžu prijať ani všetkých domácich záujemcov a školy, ktoré zoberú každého, podľa veľvyslanectva navštevujú takmer výhradne deti z nižšej spoločenskej vrstvy.
„Pri stanovenej výške štipendií veľvyslanectvo v Londýne poukazuje na hroziace riziko zaraďovania nadpriemerných slovenských žiakov do podpriemerných britských škôl, ako i nie príliš vhodného sociálneho prostredia,“ píše sa v materiáli. Najlacnejšia škola stojí spolu s ubytovaním ročne viac ako 8tisíc eur.
„Záujem o štúdium na strednej škole v Anglicku postupne rastie,“ povedala riaditeľka agentúry Enlap, ktorá sprostredkúva aj štúdium na strednej škole v zahraničí od začiatku deväťdesiatych rokov, Vlasta Bilaninová.
Niektoré rodiny podľa jej skúseností platia za ročné štúdium v internátnej britskej súkromnej škole aj viac ako dvojnásobok sumy, ktorú predpokladá vláda. „Väčšina chodí do zahraničia na rok, aj keď sa nájdu aj takí, ktorí tam na strednej škole zmaturujú, aby pokračovali na vysokej.“
Kde budú bývať?
„V Belgicku nie je nadbytok ubytovacích kapacít pre stredoškolských študentov,“ povedal Igor Skoček z tlačového odboru ministerstva. Problém s ubytovaním štipendistov bude aj v Írsku a Španielsku, kde neplnoletá mládež nezvykne bývať na internáte.
Náklady v írskej škole, kde je zabezpečené aj ubytovanie, by boli oveľa vyššie. V Španielsku stredoškolské internáty vôbec nie sú. Španielska strana si myslí, že od budúceho roka nedokáže začať prijímať študentov.
Autor: mgl