Sylvester Stallone ťažko mohol byť v rolách odchádzajúcich a vracajúcich sa legiend presvedčivejší, ako keď už sám nevie, čo robiť na sklonku hviezdnej kariéry. Prednedávnom sa preto vrátil k boxerovi Rockymu a teraz k Johnovi Rambovi zo špeciálnych jednotiek. Relatívny úspech filmov ho natoľko povzbudil, že plánuje nakrúcať ďalej.
Bohužiaľ, podotkli by niektorí – Stallone predsa nevie hrať a jeho filmy sú trápne. V čase Paneláku, Ordinácie v ružovej záhrade a iných telenoviel však Sly pôsobí ako hotový charakterový herec. Film samotný je zas po trochu estrádnej a právom neúspešnej trojke, špičkovo nakrúteným drsným béčkom (teda nič pre slabé žalúdky). Ale ktoré sú dnes vlastne tie „áčkové“ filmy – žeby Hodiny?
Preč je prvoplánová ideológia, Rambo už nebojuje za vlasť ani za svoju česť, ani za spravodlivosť. Hlavnou starosťou scenáristov bolo vybrať mu čo najneutrálnejšieho nepriateľa, podľa hesla, „kto by sa tak asi najmenej urazil“. Preto nestrieľa Rusov, mohamedánov ani žiadnych veľkých kamarátov Číny, ale zamieri do Barmy, aby si to vybavil s tamojšou vojenskou juntou.
Jeho pocit, že je na celom smutnom svete sám, ho privádza k takým činom, že keď potrebuje novú mačetu, ukuje si ju, namiesto toho, aby si ju za pár dolárov kúpil v záhradnom centre. Pridá sa k menu partia mladších zabijakov, ktorí nie sú vôbec slabí, ale na maestra úplne nemajú – napríklad sa nechajú bez vysvetlenia odzbrojiť. Čo tým Stallone ako herec asi naznačuje?
Motív, prečo zložiť symfóniu pre polpalcový guľomet a odlietavajúce kusy tiel, má však Rambo presvedčivý. Tentoraz robí všetko pre blondínku, ktorá chce miestnym obyvateľom priviezť lieky, hoci ako starý vojnový cynik vie, že jej kresťanská pacifistická partia (ktorej úmysly v budhistickej krajine nepochybne nebudú až také nezištné, ako sa tvári) sa dostane len do problémov, z ktorých jej bude musieť „vrah“ pomáhať. Vie tiež, že táto love story sa možno skončí svadbou, ale určite s niekým iným.
Namiesto „pravicového nárezu“ z dvojky a trojky je tu teda len trpká pravicová nostalgia a prežiť Ramba by tentoraz teda mohli aj tí, ktorým srdiečko bije poriadne naľavo. Stallone, na rozdiel od posledného Rockyho, dokonca neprednesie ani svoj obľúbený monológ na tému nikto mi nerozumie, ja som taká stratená generácia.
Kým film odpíšete už len na základe názvu, na záver pár príkladov podstatne väčších hlúpostí, ktoré v týchto dňoch premietajú naše kiná: 10 000 B. C., Denník pestúnky, P. S. Milujem Ťa, Sweeney Todd, Jumper, Asterix.
Predchádzajúce filmy o Rambovi
Rambo: Prvá krv (1982)
Vietnamský veterán sa chce usadiť v malom americkom mestečku, no miestny šerif je proti. Začína sa poľovačka, kde nie je jasné, kto je lovec a kto lovený.
Rambo II. (1985)
Americký superhrdina sa tentoraz ocitá ďaleko v džungli. Chce oslobodiť bývalých kolegov, no sám padne do zajatia. Ale tam, samozrejme, dlho nezotrvá.
Rambo III. (1988)
Kým v politike sa studená vojna pomaly končí, na plátne vrcholí ďalším Rambovým návratom do služby. Tentoraz sa dá dokopy s Afgáncami proti ruskej okupantskej armáde.
Recenzia / film
Rambo: Do pekla a späť
(Rambo)
USA 2008, 91 minút
Réžia a scenár: Sylvester Stallone, Art Monterastelli
Hrajú: Sylvester Stallone, Julie Benz, Matthew Marsden a ďalší
Premiéra v SR: zajtra