
„Spomeňte si na väzňov tak, akoby ste aj vy boli jedným z nich,“ píše sa na letáku kubánskej opozície. Jej existenciu kubánsky komunistický režim nepripúšťa. Bežný Kubánec na druhej strane v dôsledku násilnej mediálnej propagandy o pravde režimu nepochybuje. FOTO SME – JURAJ TOMAGA
iniciovaná Českom, obsahovala znepokojenie nad porušovaním ľudských práv na „ostrove slobody“.
„O čo im ide? Však sme tu všetci slobodní. Castro síce urobil chyby, ale aspoň sme si všetci rovní,“ dodala Mayda a potiahla si z cigary.
Hlasovanie televízia Cubavisión zo Ženevy nevysielala, no v priamom prenose mnohé kubánske rodiny sledovali tlačovú besedu z ministerstva zahraničných vecí. Na obrazovke sa objavoval minister zahraničných vecí Felipe Pérez Roque s telefónom v ruke. Na linke mal diplomata v Ženeve, ktorý ho informoval o priebehu hlasovania. „Kongo sa zdržalo!“ zakričal minister a novinári sa „africkým nepriateľom USA“ poďakovali. Mayda s celou rodinou tiež. „Rumunsko hlasuje za!“ vyhlásil so sklamaným hlasom šéf diplomacie. V sále počuť piskot. „Česká republika hlasuje za,“ komentuje situáciu minister. „Čo iné sme mohli čakať,“ dodáva televízny spravodajca a opäť sa ozýva piskot. „Hajzli, svine, americkí imperialisti,“ zakričal neznámy hlas v diplomatickej sále.
Silnejšie emócie zavládli, keď začali hlasovať latinskoamerické krajiny. „Argentína podporuje imperialistickú rezolúciu,“ vyhlásil minister a viacerí sa zhodli v tom, že tango nie je až taký atraktívny tanec. Mayda prepla. Na obrazovke sa objavil minister obrany Raúl Castro, brat Fidela. „Na Kube žiadna opozícia neexistuje. Ľudské práva tu vôbec neporušujeme, nech si Američania hovoria, čo chcú,“ vyhlásil. Mayda s celou rodinou prikývla a prepla späť na hlasovanie. „Kostarika hlasuje za,“ opisuje situáciu televízny reportér. „Hajzli!“ dodáva Mayda.
Kubánski komunisti každý jeden hlas poctivo odsledovali. Po poslednom avíze zavládlo ticho. „Návrh rezolúcie podporilo 22 štátov, proti bolo 20, desať sa hlasovania zdržalo a jedna delegácia nehlasovala,“ vyhlásil už očividne nahnevaný Pérez Roque a kubánski novinári začali tlieskať. „Ďakujeme všetkým, ktorí nepodľahli americkému nátlaku. Socializmus, alebo smrť!“ dodal minister s tým, že schválená ženevská rezolúcia je posilnením komunistickej revolúcie.
Kubánski disidenti na druhej strane dúfali, že západné demokracie rezolúciu podporia. Bol to pre nich veľký deň. Mal ale jeden háčik. Prípadné schválenie predstavovalo posilnenie politického prenasledovania. „Ešte pred Ženevou začneme schovávať veci,“ povedal pre SME pred hlasovaním Oswaldo Payá, jeden z najvplyvnejších kubánskych disidentov. To isté urobili i tisíce iných disidentov. Na otázku, o aké veci ide, neodpovedal. So slzami v očiach však dodal: „Vďaka, že si niekto na nás spomenul.“
JURAJ TOMAGA,
Havana-Bratislava