Približne 450-tisíc oprávnených voličov bude zajtra rozhodovať o obsadení kresiel v 77-člennom parlamente Čiernej Hory, menšej z dvoch republík srbsko-čiernohorskej Juhoslovanskej zväzovej republiky. Ide o predčasné voľby, pretože vládna koalícia sa rozpadla na otázke nezávislosti Čiernej Hory.
HLAVNÉ SILY:
* Víťazstvo patrí Čiernej Hore – koalícia vedená prezidentom Milom Djukanovičom, tvoria ju Demokratická strana socialistov (DPS) a menšinoví sociálni demokrati (SDP). Je za nezávislosť.
* Spolu za Juhosláviu – blok tvorený Socialistickou ľudovou stranou (SNP), Ľudovou stranou (NS) a Srbskou ľudovou stranou (SNS). Je proti nezávislosti.
* Liberálny zväz (LS) – je silne za nezávislosť a aj proti voľnému zväzku so Srbskom.
* Ľudová socialistická strana (NSS) – nová tvrdo projuhoslovanská strana Momira Bulatoviča.
POLITICI:
* Milo Djukanovič (39) – prezident, je najpopulárnejším politikom. Býval blízky Miloševičovi.
* Predrag Bulatovič (46) – vodca najväčšej opozičnej strany SNP, jeho snaha očistiť stranu od miloševičovskej minulosti viedla k roztržke s bývalým spolustraníkom Bulatovičom.
* Momir Bulatovič (45) – bývalý prezident Čiernej Hory a bývalý premiér JZR, blízky stúpenec Miloševiča. Jeho nová strana sotva prekročí hranicu zvoliteľnosti. (reuters, tasr)