Nezávislosť – hlavná téma volieb v Čiernej Hore

Hlavná predvolebná téma v menšej republike juhoslovanskej federácie – či sa úplne osamostatniť alebo naopak, upevniť spojenie so Srbskom – nabrala počas veľkonočných sviatkov nečakaný obrat: čiernohorské vrchnosti zjemnili rétoriku pri plánovaní samostatn


Parlamentné voľby v Čiernej Hore budú zápasom medzi stúpencami a odporcami nezávislosti. Kým stúpenci Juhoslávie na mítingu v Niksiči ukazujú v Srbsku tradičné vztýčené tri prsty (vľavo), stúpenci samostatnej Čiernej Hory, ktorí sa zišli pod vlajkou Liberálneho zväzu v Cetinje, si „vystačia“ s palcom a ukazovákom. FOTO – TASR/AP a REUTERS



Hlavná predvolebná téma v menšej republike juhoslovanskej federácie – či sa úplne osamostatniť alebo naopak, upevniť spojenie so Srbskom – nabrala počas veľkonočných sviatkov nečakaný obrat: čiernohorské vrchnosti zjemnili rétoriku pri plánovaní samostatného štátu a preniesli ťažisko na polemiku s nacionalistickým prúdom vo federálnom vedení. Zároveň sa snažili prilákať tých občanov, ktorí sa ešte nerozhodli, zmierlivým oznámením, že po voľbách ponúknu Srbsku novú iniciatívu na riešenie štatútu federácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hrozba konfliktu s USA

Na zmenu v taktike zrejme vplýval jednoznačný americko-európsky odkaz zo schôdzky kontaktnej skupiny minulý týždeň v Paríži, že sú proti „jednostrannému osamostatneniu Čiernej Hory“, a možno ešte viac návrh radikálne zmenšiť pomoc tejto juhoslovanskej republike z amerického štátneho rozpočtu. Čiernej Hore, ktorá vzhľadom na počet obyvateľov dostáva po Izraeli najväčšiu americkú pomoc, sa navyše nepodarilo účinne využiť ani polovicu z doteraz vyčlenených 89 miliónov dolárov.

Ešte v predvečer sviatkov čiernohorskí predáci tvrdili, že „Juhoslávia nemá žiadnu šancu na prežitie“ a že „ak Srbsko odmietne ponuku o zväze medzinárodne uznaných štátov, Čierna Hora v referende rozhodne o samostatnosti“. Preto je jasné, že dodatočne docenili, že najprv treba presvedčivo vyhrať voľby a až potom z víťaznej pozície dotiahnuť dlhodobú stratégiu osamostatnenia.

SkryťVypnúť reklamu

Podpora nezávislosti je nepresvedčivá

Prezident Milo Djukanovič nikdy nevstúpi do konfrontácie s Američanmi a z oveľa prísnejšej Európy sa bude snažiť vyťažiť čo najviac. Samozrejme tak, aby neohrozil vlastnú prezidentskú pozíciu. Práve k tomu by totiž došlo, ak by sa s referendom o nezávislosti ponáhľalo: ak by ju neodhlasovala presvedčivá väčšina (najnovšie prieskumy hovoria, že by bolo práve tak), terajšiu vládnu koalíciu by ohrozilo nebezpečenstvo občianskej vojny.

Občania Čiernej Hory však v tejto chvíli plne podporujú politiku svojej vlády. Na základe početných predvolebných prieskumov vládna koalícia – pod názvom Vyhrá Čierna Hora – presvedčivo zvíťazí. Predpovedajú absolútnu, nie však aj dvojtretinovú väčšinu: 40 až 42 mandátov v 77-člennom parlamente.

SkryťVypnúť reklamu

Argumenty politických protivníkov – prosrbského (predtým promiloševičovského) prúdu terajšieho juhoslovanského premiéra Zorana Žižiča – nie sú lákavé ako voľakedy. Tvrdenia, že „malá Čierna Hora“ pretrváva len preto, že vždy mala „veľkého brata“, najprv Rusko a potom Srbsko, alebo, že Srbsko vlastne „živí Čiernohorcov“, sú už prežité. Lákavosť Európy je, podľa ankiet, oveľa silnejšia.

Preto neprekvapuje rozdiel medzi značnou podporou politiky dnešnej vlády a len opatrnou podporou odštiepenia: z hľadiska Európy, ktorá sa definitívne zjednocuje, idea o osamostatnení znie prinajmenšom – anachronicky.

Koštunica súri

Federálna špička nemá porozumenie pre odklad riešenia: prezident JZR Vojislav Koštunica tvrdí, že by vyčkávanie na konečnú podobu Juhoslávie neprajne vplývalo na hodnotenie krajiny v zahraničí: nikto nevloží kapitál do štátu s neistou budúcnosťou. Jemu samotnému by vyhovovalo rýchlejšie riešenie: do konca roka by sa v Srbsku mali uskutočniť prezidentské voľby, v ktorých by Koštunica ako dnes najpopulárnejší politik mal najlepšie šance. Predlžovanie mandátu na čele Juhoslávie, ktorá sa môže rozpadnúť, by ho pravdepodobne odsunulo do politického úzadia.

SkryťVypnúť reklamu
PRE SME – ZDENKO POP, Nový Sad
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 246
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 677
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 530
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 381
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 997
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 859
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 668
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 427
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu