VIEDEŇ - Generali Poisťovňa ukončila svoje minuloročné hospodárenie so stratou skoro 28 miliónov korún, čo je o približne 15 miliónov horší výsledok ako v roku 1999. Minuloročná plánovaná strata odráža rozhodnutie akcionára zvýšiť podiel poisťovne na slovenskom trhu.
Najväčší vplyv na minuloročné hospodárenie mali podľa riaditeľa odbytu Romana Juráša investície do výstavby obchodnej siete a zvýšená škodovosť v oblasti poistenia motorových vozidiel. „Cieľom poisťovne na tento rok je zvýšiť podiel životného poistenia na celkovej produkcii na 50 percent, a tým eliminovať vplyv nepriaznivej škodovosti iných poistných odvetví,“ tvrdí Juráš. Ďalším zámerom poisťovne na tento rok je získanie licencie na poskytovanie povinne zmluvného poistenia.
V porovnaní s predošlým rokom Generali v 2000 zvýšila objem predpísaného poistného o 92 percent na 192 miliónov korún, z čoho 130 miliónov tvorilo neživotné poistenie. To znamená, že životné poistenie sa na celkovom predpise podieľalo necelými 33 percentami, pričom pred rokom to bolo ešte len 25 percent. Podľa tabuľky Slovenskej asociácie poisťovní Generali skončila so svojím predpísaným poistným v minulom roku na 14. mieste.
Poisťovňa Generali vstúpila druhýkrát na slovenský trh v roku 1997 ako stopercentná dcéra rakúskej Generali Holding, ktorá zastrešuje aktivity talianskej skupiny Generali v reformných krajinách v Európe. Tá časť skupiny Generali, ktorú riadi Viedeň, vykázala v minulom roku spolu čistý zisk 305 miliónov šilingov, čo je o 500 miliónov menej ako na konci roka 1999.
Podľa predsedu predstavenstva viedenskej Generali Holding Dietricha Karnera je dôvodom prudký nárast poistných plnení, vysoká škodovosť v oblasti havarijného poistenia, investície v strednej a vo východnej Európe a výpadok jednorazového príjmu, ako bol predaj podielu v max.mobil v roku 1999.
Predpísané poistné skupiny dosiahlo v minulom roku 32 miliárd šilingov, čo predstavuje nárast o skoro dve miliardy. Z tejto sumy 15 percent tvorí predpísané poistné z reformných krajín, pričom Generali by chcela tento podiel zvýšiť do roku 2005 na 30 percent. „V Rakúsku už rast poistného trhu nie je veľmi výrazný, potenciál je práve v reformných krajinách,“ povedal Karner.
GABRIEL KÁDASI