Hoci sa už dnes najmä na Slovensku bez cudzích jazykov takmer nikde nazaobídete, v iných krajinách je situácia trošku iná, preto napríklad mladí Briti, Nemci alebo Francúzi nepociťujú takú potrebu učiť sa jazyky. Aj v týchto krajinách môžu však jazykovo zdatní ľudia získať zaujímavé zamestnanie, ktoré by možno so znalosťou cudzích jazykov nespájali.
Nedávny britský výskum upozornil na širšie možnosti potenciálnej kariéry postavenej na znalosti jazykov. Projekt spracovala spoločnosť Euro London Appointments, ktorá sa zaoberá náborom viacjazyčných profesionálov, v spolupráci so študentmi jazykového gymnázia Lambeth Academy.
Hrať sa na plný úväzok
So znalosťou cudzieho jazyka môžete pracovať napríklad v oblasti počítačov a môže to byť dokonca práca, po ktorej by chňapol takmer každý dnešný tínedžer: môžete byť odborníkom, ktorý posudzuje, či sú počítačové hry správne preložené a nahovorené, inými slovami, hrať sa na plný úväzok.
Dobre sa uplatníte aj v biznise – aj vo veľkorysých obchodoch, ako sú predaj lietadiel či jácht. So znalosťou cudzích jazykov môžete predávať či prenajímať súkromné lietadlá napríklad po celej Európe. Alebo môžete predávať ročné členstvo v jachtárskych kluboch solventným zákazníkom, ktorí chcú napríklad vyraziť na plavbu okolo sveta.
Pozerať futbal
Ďalším zaujímavým zamestnaním môže byť sledovanie a analyzovanie európskych futbalových zápasov alebo dostihov. Vašou úlohou by bolo podľa spracovaných analýz radiť tipujúcim a podávať správy o úspechoch a neúspechoch jednotlivých tímov alebo závodníkov. Vaše informácie pomôžu investorom lepšie tipovať.
Organizačné práce
v zahraničí
Môžete pracovať pre veľkú medzinárodnú spoločnosť pri umiestňovaní zamestnancov v rôznych krajinách. Budete organizovať všetky potrebné veci v mieste ich pobytu, zariaďovať škôly pre ich deti, hľadanie bytov, sťahovanie, dopravu a podobne.
Môžete byť aj náborárom v spoločnosti, ktorá vyhľadáva globálne talenty.
Pre akčných ľudí, ktorí radi cestujú a organizujú, môže byť úplnou lahôdkou napríklad aj organizovanie svetových turné spevákov či populárnych skupín.
Médiá a umenie
S jazykom sa uplatníte aj v iných oblastiach umenia alebo v médiách – môžete sa stať výtvarným, obrazovým redaktorom alebo dizajnérom interných časopisov leteckých spoločností medzinárodných bánk a podobne, alebo pracovať ako ekonomický redaktor, ktorý sleduje napríklad medzinárodné finančné trendy pre odborný finančný časopis.
A napokon ani práca prekladateľa alebo tlmočníka nie je na zahodenie; môžete byť na voľnej nohe a pracovať doma podľa tempa, aké si určíte, alebo prijímať nárazové práce – napríklad tlmočenie na rôznych spoločenských alebo odborných podujatiach a konferenciách v takej oblasti, ktorá vás zaujíma.
Autor: Zdroj: Online Recruitment Magazine