BRATISLAVA. Kto investuje do desiatich rôznych akcií technologického sektora, podstupuje oveľa vyššie riziko, ako keby investoval do ropy alebo zlata na komoditných burzách. Naopak, investícia zložená z akcií podnikov verejných služieb, zdravotníctva či výrobcov spotrebných tovarov môže mať nižšie riziko ako investícia do komodít, tvrdí Boris Tomčiak zo spoločnosti Colosseum.
No v oboch prípadoch ide pre bežného investora o pomerne veľké riziko. Preto by do akcií či komodít nemal investovať všetky svoje úspory. Týždeň pred Veľkou nocou ukázal, že podobne ako na akciových trhoch, aj na komoditných burzách dochádza v krátkodobom horizonte k prudkým cenovým výkyvom. Cena ropy padla za týždeň o desať percent a cena zlata takmer o dvanásť. „No faktom je aj to, že investori môžu ťažiť nielen z rastu, ale aj z poklesu cien komodít,“ povedal hlavný analytik Volksbank Slovensko Research Vladimír Vaňo.
Najbližší kontrakt s ropou, ktorý sa momentálne obchoduje, je májový. Jeho cena bola v piatok na newyorskej burze 105,62 dolára. Aprílový kontrakt na zlato sa v piatok obchodoval za 931 dolárov za uncu.
Ako sa obchoduje
Väčšinu obchodov na komoditných burzách tvoria špekulatívne obchody, teda bez fyzickej dodávky. Robia ich banky, investičné fondy, brokerské spoločnosti, malé firmy, ale aj fyzické osoby. Ide aj o hedgingové obchody, keď sa producenti zaisťujú proti nepriaznivému vývoju cien. Začínajúci investor by však nemal obchodovať na burze hneď naostro. Veľké množstvo brokerských spoločností ponúka na internetových stránkach takzvané demo platformy, na ktorých si investor s fiktívnym účtom môže nacvičiť reálne obchodovanie s komoditami.
Na trhu s ropou či zlatom sa spravidla špekuluje za požičané peniaze. Investor však musí vložiť bezpečnostnú zálohu (kolaterál). Z nej sa vyrovnávajú zisky alebo straty obchodujúcich protistrán. Výška zálohy závisí od požiadaviek burzy a takisto brokera.
Minikontrakty
Na newyorskej burze zahŕňa jeden kontrakt na ropu 1000 barelov ropy (jeden barel je 159 litrov). „Ak cena ropy na burze vzrastie o jeden dolár za barel, teda napríklad zo 100 na 101 dolárov za barel, pre investora to znamená zisk alebo stratu 1000 dolárov,“ povedal Michal Májek z Fimex Capital. Ak sa zvýši o dva doláre za barel, tak je zisk alebo strata 2000 dolárov. Štandardizovaný kontrakt na zlato je 100 trójskych uncí. Ak cena zlata stúpne z 950 na 951 dolárov, investor získa alebo stratí 100 dolárov.
Dá sa však obchodovať aj s takzvanými minikontraktmi ropy a zlata. Ich hodnota je polovičná resp. tretinová oproti štandardizovanému kontraktu. „Minikontrakty tak znižujú riziko, ale aj výnos investora,“ povedal Májek. Ak cena ropy vzrastie o jeden dolár za barel, investor získa alebo stratí 500 dolárov.
Bežný investor zadáva pokyny svojmu brokerovi buď elektronicky, alebo cez telefón. Obchod môžete uzatvoriť aj hodinu po otvorení pozície, najneskôr však do termínu dodania ropy. Obchodovanie s májovým kontraktom s ropou sa končí 22. apríla. Ak by ste svoju pozíciu dovtedy nezatvorili, burza by vás mohla vyzvať, aby ste si prevzali napríklad 10 000 barelov ropy v New Yorku. Ľudia, ktorí nemajú záujem o fyzickú dodávku zlata, musia aprílový kontrakt uzavrieť už dnes.
Aké informácie si treba všímať
Pri rope sú najdôležitejšie údaje o zásobách ropy v USA, ktoré sa zverejňujú každú stredu, hovorí Michal Májek z Fimex Capital. Sledovať treba aj správy o vývoji ťažby v hlavných producentských krajinách vrátane kartelu OPEC. Dôležitý je samozrejme vývoj amerického dolára, správy o geopolitickom napätí či správy o počasí. Ide teda o pomerne veľa informácií.
Pri zlate je dôležitý vývoj dolára, no takisto je citlivé na geopolitické napätie. „K rastu cien drahých kovov, napríklad zlata, prispievajú obavy z rýchlejšej inflácie,“ povedal Vladimír Vaňo z Volksbank Slovensko Research.
(of)