ody, náboženské a iné hnutia, štáty, mestá i inštitúcie.
Každý produkt, služba, každá firma či inštitúcia má svoje logo. Majú ho veľké globálne spoločnosti i malé, lokálne firmy. Svojimi logami sa pýšia futbalové kluby, hudobné kapely, filmy a televízne seriály. Vlastné heraldické symboly používajú šľachtické rody, náboženské a iné hnutia, štáty, mestá i inštitúcie.
Svoje vlastné, nezameniteľné znaky a symboly majú Európska únia, Medzinárodný Červený kríž, olympijské hnutie, NATO, NASA, OSN, ZMOS, dobrovoľní hasiči, ba dokonca aj čosi také, ako „národný strategický referenčný rámec“ či „regionálny operačný program“.
Pre význam ministerstiev
Ukazuje sa, že ak dnes niečo nemá vlastné logo, ako keby nemalo nijaký význam. Žeby sa svojej bezvýznamnosti obávali niektoré slovenské ministerstvá?
To hádam nie! Človek by očakával, že ako orgány štátnej správy nielenže smú, ale dokonca musia používať štátny znak. Zákon (zákon č. 63/1993 Z. z. ) predsa taxatívne vymenúva spôsoby jeho používania – kto a ako používa štátny znak na budovách, úradných listinách, úradných pečiatkach a pod. Napriek tomu, niektoré ministerstvá používajú - okrem štátneho znaku – aj iné heraldické symboly - logá.
Silové rezorty napríklad do centra svojich symbolov umiestňujú štátny znak, no zdobia ho ornamentmi nápadne pripomínajúcimi označovanie príslušnosti k jednotlivým typom vojsk Československej ľudovej armády.
Kto má mieru
Iné ministerstvá – napríklad ministerstvo spravodlivosti a ministerstvo kultúry – si na svoje zvýznamňovanie vybrali opisné, významovo zrozumiteľné znaky, ako vyrovnané misky váh či antického umelca s vavrínovým vencom na hlave.
To ministerstvo životného prostredia sa pokúsilo o väčšiu štylizáciu: na slovenské trojvŕšie umiestnilo statnú borovicu. Od štátneho znaku sa najviac odpútalo ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré sa vo svojom logu prihlásilo k trom zvislým stĺpom.
No a napokon ministerstvo zahraničných vecí je už vyše pol roka v štádiu hľadania vlastného loga; zatiaľ sa na oficiálnych web stránkach prezentuje červeným oválom s nápisom „mzv“ bodka sk.
Ostatné ministerstvá ostali „pri zemi“, v komunikácii používajú iba štátny znak s názvom príslušného ministerstva. Stručné, jasné, výstižné – a dôstojné.
Autor: Marian Timoracký marketingový konzultant,United Consultants