BRATISLAVA. Snúbenci Szamaranzskovci vyhrali sobáš v nákupnom centre v hodnote 200 000 korún v súťaži Svadba naživo. Bratislavské nákupné centrum sa tak minulý víkend stalo jedným z posledných výstrelkov netradičných sobášnych miest.
Okrem tradičných kostolov a kostoly a sobášnych siení si snúbenci čoraz častejšie vyberajú netypické, ba niekedy doslova bizarné miesta. I keď v kurze sú predovšetkým záhrady a reštaurácie, v zozname svadobných miest, nechýba ani napríklad sobáš v balóne alebo v rozvalinách stredovekého hradu.
Svadbu vyhrali
„Ten pocit šťastia sa nedá opísať,“ povedala so slzami v očiach krátko po svadobnom obrade v bratislavskom nákupnom centre čerstvá nevesta Anna Szamaranszká. Jej áno manželovi Štefanovi si v jeho ruchu vypočuli štyri desiatky svadobčanov a stovky zvedavcov. Snúbencov na improvizovanom pódiu zosobášil zástupca miestneho úradu bratislavského Nového mesta.
„Bol to môj nápad,“ poznamenala pani Anna na margo účasti v súťaži. Prihlásilo sa do nej 11 párov.
Romantika aj adrenalín
Netradičné sobáše sa z Bratislavy rozšírili aj do ďalších slovenských miest. Svadby na nezvyčajných miestach povolili napríklad aj v Rimavskej Sobote. „Snúbenci sa chcú sobášiť v altánkoch záhrad rodinných domov, tak ako to vidia v zahraničných romantických filmoch,“ hovorí Marta Feketeová z Mestského úradu v Rimavskej Sobote.
Mesto im vyšlo v ústrety, ale povolenie podmienilo päťtisícovým poplatkom. Táto suma slúži na pokrytie nákladov, ktoré súvisia s uzavretím manželstva mimo sobášnej siene. „Ide hlavne o výdavky na presun sobášiaceho, matrikárky a účinkujúcich.“ Okrem záhrad sú v Rimavskej Sobote, ako miesta obradu, veľmi obľúbené aj terasy reštaurácii.
Stred Európy aj staré hradby
V Kremnici je napríklad najobľúbenejším miestom sobáša mimo obradnej miestnosti geografický stred Európy, ktorý je od baníckeho mesta vzdialený zhruba tri a pol kilometra. „Chce sa tu sobášiť až polovica všetkých záujemcov,“ hovorí Lujza Práčková z mestského úradu. Asi najkurióznejšou požiadavkou na obradné miesto bola vyhliadková terasa neďalekej Kalvárie. Rovnako v Kremnici zaplatia budúci manželia za netradičné miesto obradu 5 000 korún.
Jeden z najvyšších poplatkov za sobáš mimo obradného miesta majú vo Zvolene. Snúbenci musia uhradiť až desaťtisícovú sumu. Pracovníčka matriky Dagmar Krajčírová povedala, že najkurióznejšou požiadavkou na miesto sobáša, boli hradby neďalekej zrúcaniny Pustého hradu.
Obyvatelia bratislavského Starého Mesta platia za netradičné miesto sobáša sedemtisíc korún. Hovorkyňa miestneho úradu Alena Kopřivová potvrdila, že v poslednom období sú veľmi obľúbenými miestami záhrady rodinných domov.
V košickom Starom Meste sú naopak v kurze reštaurácie. Radcovia pre náročných snúbencov podľa hovorcu Emila Chytráčka do budúcnosti rátajú aj s altánkom v areáli mestského parku. Poplatok je 5000 korún.
Požiadavku na asi najnezvyčajnejšie miesto sobáša riešili pred niekoľkými rokmi v Poprade. „Hneď po revolúcii sme mali požiadavku na svadbu v balóne,“ spomína si Emil Kostelničák, vedúci organizačného úradu popradskej radnice. Mesto žiadosti o sobáše mimo úradných priestorov spoplatnilo sedemtisícovým poplatkom.
Dôstojne
Uzavretie manželstva mimo obradnej siene umožňuje zákon o rodine z roku 2005. Podľa neho o konkrétnom mieste rozhoduje matričný úrad. Musí ísť o vhodné a dôstojné miesto.
Viera Hudecová, tajomníčka ústrednej rady Združenia zborov pre občianske záležitosti povedala, že ich organizácia nie je veľmi naklonená sobášom mimo obradných siení. Nie na každom mieste sa podľa nej dajú umiestniť štátne symboly. Niektoré miesta, napríklad v balóne, môžu byť nebezpečné nielen pre snúbencov, ale aj pre sobášiacich.
Uzavretie manželstva v exteriéri naviac ovplyvňuje vrtkavosť počasia. S tým súhlasia aj predstavitelia oslovených mestských úradov, ktorí pri rozhodovaní najviac prihliadajú na dôstojnosť miesta.