ďže sám pracujem v Manchestri, môžem trochu predvídať udalosti. Nie je to nič zložité, stačí si pozrieť správy a prečítať noviny.
Pred troma rokmi som sa vykašľal na prácu na výletnej lodi. Výletných lodí je veľa, ale tá moja ma platila v dolároch a klesajúci kurz dolára ma primal odísť. A urobil som dobre.
Na mojom prvom kontrakte v roku 2003 som pracoval na lodi spolu so Slovákom, ktorý začal robiť na lodiach ešte začiatkom 90. rokov. Vtedy sa kurz dolára pohyboval okolo 30 korún, ale ceny bytov boli podstatne nižšie. Rozprával mi, ako za ušetrené peniaze za 10-mesačnú prácu na lodi si kúpil garsónku v Bratislave. Ja som už to šťastie nemal a aj keď kurz dolára bol okolo 40 korún, ceny bytov vzrástli oveľa viac. Za podobný zárobok by som si dokázal v roku 2003 kúpiť veľmi slušnú ojazdenú Octaviu.
V roku 2005 (dolár okolo 30 korún), keď som s loďami skončil, by to bola už len Fabia, aj to len preto, že som postúpil z pozície barboy (niečo na spôsob dievča pre všetko) na barmana a zarábal som viac. Uvažujem, čo by som si za to kúpil teraz, keďže dolár klesol pod 21 korún, asi by to nestačilo ani na tú Fabiu.
A čo to má spoločné s Veľkou Britániou? Dôvodom klesajúceho dolára je to, že zadlžené americké domácnosti nevládzu splácať pôžičky. Ak si myslíte, že Briti sú na tom inak, máte pravdu. Sú na tom ešte horšie. Kým priemerný dlh americkej domácnosti je 125 percent jej ročného príjmu, v Británii je to podľa BBC okolo 180 percent. Libra klesá a pravdepodobne bude klesať. A na vine nie je len silnejúca slovenská koruna. Euro kleslo v porovnaní s rokom 2005 o 16 percent. Libra o 25 percent. Za ušetrené libry v Británii si toho na Slovensku kúpime čoraz menej.
O „uťahovaní opaskov“ píšu všetky britské noviny. Aj v Británii už museli zachraňovať banku, ktorej klienti nestačili splácať úvery.
Z toho všetkého mi teda vychádza, že pre Slovákov bude Británia menej zaujímavá, ak si budú chcieť zarobiť a najmä ušetriť slušnú sumu peňazí.
Predpokladám, že ma zahrnú negatívne reakcie tých, ktorí v Británii pracujú na lepšie platených pozíciách a aj pri klesajúcej libre si stále zarobia oveľa lepšie peniaze ako doma. Ale tých je menej - podľa štatistík 90 percent Slovákov v Británii zarába niečo málo nad minimálnou mzdou (6 - 7 libier na hodinu). A preto si myslím, že budú odchádzať z Británie - skôr či neskôr.
Mimochodom, aj ja v decembri balím kufre a odchádzam domov na Slovensko. S doterajším pobytom a zárobkom som bol spokojný napriek klesajúcej libre. A tým, čo predsa len plánujú vyskúšať uplatniť sa práve v Británii, prajem veľa šťastia.
Autor: Pavol Krajňák