BRATISLAVA. Nepriznali ste ešte dane a musíte? Máte na to už len niekoľko hodín. Môžete byť však bez obáv. Ak prídete na daňový úrad hoci aj o šiestej večer, zoberú vás. Dovtedy má totiž väčšina úradov dnes otvorené.
Daňové priznanie môžu ľudia poslať aj poštou alebo kuriérom. Rozhodujúci je pritom v prípade pošty dátum odoslania zásielky. Ak tam bude 31. marec 2008, je to v poriadku.
Podať aj zaplatiť
Dodnes daň treba nielen priznať, ale aj zaplatiť, inak hrozia ľuďom aj firmám sankcie.
Daň sa dá platiť dvojako: bankovým prevodom alebo poštovou poukážkou. Na oba spôsoby potrebuje daňovník poznať niekoľko náležitostí. Najdôležitejšou je číslo účtu. Všetky daňové úrady majú účty v Štátnej pokladnici, jej bankový kód je 8180. Každý daňový úrad má svoje samostatné číslo. Daňovníci sa ho dozvedia na daňových úradoch a na internetovej stránke Daňového riaditeľstva. Je to hneď na prvej strane pod titulom Zaplatenie dane z podaného daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb.
Tam si musia dať pozor. Vo výberových podmienkach je viacero možností, akú daň si zvoliť. Pre fyzické osoby, bez ohľadu na to, či ide o zamestnancov, alebo podnikateľov, platí, že si môžu zvoliť len „daň z príjmov fyzických osôb z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti“. Tak to má Daňové riaditeľstvo na stránke zadefinované. Potom si vyberú mesto, kde majú trvalý pobyt a kliknú na položku „zobraz účet“. Dostanú sa k číslu, kam treba poslať peniaze.
Bez ohľadu na to, či daňovníci platia poštovou poukážkou, alebo napríklad v banke (priamo či cez internetbanking), nesmú ďalej zabudnúť uviesť takzvaný variabilný symbol. Je ním daňové identifikačné číslo pre tých, ktorým ho daňový úrad určil. Ak ho niekto nemá, jeho variabilným symbolom je rodné číslo. Konštantným symbolom je pre daňovníkov jednotné číslo: 1744. Posledným dôležitým číslom, ktoré treba uviesť, je samotná suma dane.
Šek sčasti vypíše úrad
Poštové poukážky majú pre daňovníka výhodu v tom, že väčšinu čísel netreba vyhľadávať. Na šekoch, ktoré sú k dispozícii na príslušných daňových úradoch, sú predtlačené adresy úradov, čísla účtov aj s kódom banky, ako aj konštantný symbol. Daňovníkovi stačí dopísať sumu dane, variabilný symbol, teda rodné alebo daňové identifikačné číslo a svoju adresu ako odosielateľa.
Na čo je ešte čas
Podať daňové priznanie poštou, rozhodujúci je dátum odoslania zásielky.
Podať priznanie osobne, väčšina daňových úradov bude pracovať do večera.
Priznanie sa dá poslať faxom, ale aj elektronicky, elektronická podateľňa pracuje do polnoci.
Ak si daňovník nie je istý tým, koľko zarobil (napríklad stratil doklad alebo skrachoval zamestnávateľ a nemá mu kto vystaviť potvrdenie o príjmoch), môže daň odhadnúť. Keď potom neskôr doklad nájde, podá dodatočné daňové priznanie. Lepšie v takomto prípade je sumu dane nadsadiť. Úrad preplatok vráti. Ak by daň podhodnotil, hrozilo by, že bude platiť sankcie.
Dôchodcovia môžu podať daňové priznanie, ak mali úroky v banke alebo zarobili najviac 47 808 korún. Štát im vráti daň, ktorú im strhla banka či zamestnávateľ.
Rodičia môžu za svoje deti podať priznanie a môžu dostať späť úroky z daní.
Ak daňovník nedostal odklad a podá priznanie po 31. marci
najmenej pre fyzickú osobu: 1000 korún, najmenej pre firmu: 2000 korún,
najviac môže daňový úrad vyrubiť: 500tisíc korún.
ak daňovník daň neprizná vôbec a vyzve ho na to príslušný daňový úrad
najmenej pre fyzickú osobu: 10tisíc korún, pre firmu: 50tisíc korún,
najviac môže daňový úrad vyrubiť: 1,5 milióna korún.
Ak daňovník zaplatí daň neskoro alebo neodvedie preddavok na daň
štvornásobok základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska (v súčasnosti 4,25 percenta),
sankčný úrok sa počíta najviac štyri roky a vyrubí sa len ak je nad 500 korún.
Ak daňovník zaplatí menej, ako je skutočná daňová povinnosť a
– príde na to úrad:
trojnásobok základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska (v súčasnosti 4,25 percenta),
úrok sa počíta z rozdielu medzi tým, čo zaplatil a mal zaplatiť,
sankčný úrok sa neuloží, ak je nižší ako 500 korún.
–príde na to daňovník:
jeden a pol násobok základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska (v súčasnosti 4,25 percenta),
úrok sa počíta z rozdielu medzi tým, čo zaplatil a mal zaplatiť,
sankčný úrok sa neuloží, ak je nižší ako 500 korún.