BRATISLAVA. Napriek predvčerajšiemu tvrdeniu Vladimíra Mečiara, že sa koalícia na tlačovom zákone už dohodla, chce jeho strana sporný návrh opäť otvoriť.
„Zastávame názor, že na fakty by sa malo reagovať faktami a v primeranom rozsahu. Odpoveď by sa mala sústrediť na skutkové údaje,“ povedal podpredseda HZDS Milan Urbáni.
Hnutie vraj chce zákon, ktorý bude akceptovať celá krajina, vrátane novinárov, „nebude medzinárodne napadnuteľný a bude spĺňať aj všetky medzinárodné kritériá“.
Urbáni priamo neodpovedal na otázku, či by sa malo právo na odpoveď týkať aj faktických tvrdení, ktoré sú pravdivé. Pravda je totiž podľa neho subjektívna. „Ak vy napíšete fakty, ktoré ja neakceptujem, musím dať fakty, ktorými to vyvrátim.“
O práve na odpoveď len na zjavne nepravdivé tvrdenia hovorí opozícia.
Keďže zákon predkladá ministerstvo kultúry, patriace pod Smer, HZDS podľa Urbániho nebude podávať žiadne pozmeňovacie návrhy bez konzultácií s partnermi. Očakáva preto, že o zákone koalícia ešte bude diskutovať.
¶Smer diskusiu neodmieta
„Rešpektujeme, že sa názor HZDS vyvíja, a aj to, že jednoznačne potvrdili, že zmeny budú navrhovať na základe koaličných diskusií,“ povedal šéf poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž.
Hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová Rýsová povedala, že tlačový zákon posúdi koaličná rada, jej termín ešte neurčili.
Debate sa nevyhýba ani SNS. „Ešte je priestor na cizelovanie zákona,“ povedal predseda klubu Rafael Rafaj.
Vydavatelia: Je to málo
Predseda Združenia vydavateľov periodickej tlače Miloš Nemeček si myslí, že návrh HZDS by problém odpovedí neriešil.
„Nie je to posun, lebo takto to do istej miery už je definované v pozmeňovacích návrhoch poslanca Podmanického.“
Združenie by za riešenie považovalo, keby sa oprava aj odpoveď týkali len nepravdivých alebo pravdu skresľujúcich informácií, ktoré sa zároveň týkajú cti alebo dobrého mena.
Politológ László Öllős si myslí, že sa chce takto Mečiar zapáčiť médiám a verejnosti.
„Má pravdepodobne viac cieľov. Možno takto práve chce v koalícii dosiahnuť niečo úplne iné,“ hovorí Öllős. „Chce pravdepodobne aj zlepšovať imidž strany. Okrem toho sa zasa dokázal zviditeľniť inak ako Smer a SNS.“
SDKÚ: Zobudil ich protest
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš hovorí, že právo na odpoveď nesmie umožniť bezbreho reagovať na články.
Myslí si, že reakcia HZDS súvisí s tým, že sa „zobudilo“, keď denníky vyšli s bielymi titulkami, a snaží sa vyvinúť aspoň akú-takú aktivitu v tejto oblasti.
Tlačový zákon má nového kritika
Ku kritikom vládneho návrhu tlačového zákona sa pridal podpredseda zahraničného výboru Európskeho parlamentu Michael Gahler. „Je to útok na slobodu tlače, občianske práva a základné demokratické princípy, na ktorých stojí Európska únia,“ napísal nemecký kresťanský demokrat. Európsku komisiu vyzval, aby viac vplývala na „socialisticko-nacionalistickú vládu“.
Gahler je jedným z europoslancov, ktorí vo februári kritizovali Ficovu vládu na základe mylnej domnienky, že koalícia spojila hlasovanie o tlačovom zákone s podporou pre Lisabonskú zmluvu.
Socialistický europoslanec Hannes Swoboda ešte vo štvrtok vyhlásil, že má sľub od slovenských partnerov, že výhrady OBSE zapracujú. „Musíme počkať, v akej podobe zákon prejde.“
(šaf)