Samostatná veľká plocha trávnika medzi záhonmi okrasných rastlín, chodníkmi, odpočívadlami, jazierkami, pergolami a solitérmi trvaliek potrebuje osobitnú starostlivosť. Na jar v nej burina ešte nerastie, ale cez zimu sa vytvorili menšie nerovnosti, ktoré sú príčinou lokálneho vymokania trávy alebo zožltnutia porastu.
Z menšej plochy odstránime odumretú trávu, prípadne ju motykou alebo rýľom zapravíme do pôdy. Do prekyprenej a urovnanej zeme zasejeme trávne semeno a pôdu mierne utlačíme.
Ak cez zimu uschla, prevŕtame ju aerifikátorom. Diery zasypeme pieskom zmiešaným s minerálnym hnojivom a kompostom.
Pri prevŕtaní dier vidlami tieto len roztláčajú, ale nevykrajujú pôdu. Pôda medzi dierami sa ešte viac utláča. Po prevzdušnení trávy začnú intenzívnejšie odnožovať. Porast sa ešte na jar zapojí a hustne. Väčší trávny porast na jar pohrabeme železnými hrabľami a pohnojíme, ideálne 10-percentným roztokom liadku. Aj trávny porast, ktorý slúži na vsakovanie vody na svahoch, si vyžaduje na jar úpravy.
Vodnou eróziou narušený a odplavený porast sa najlepšie upraví mačinovou dlaždicou vyrezanou z trávnika na rovine alebo chodníku.
Pôdu veľmi nekypríme, aby nepodliehala soliflukcii, teda posunu po svahu vplyvom vlastnej tiaže.
Trávnik môžeme na jar zarýľovať, a tak využiť na obohacovanie pôdy o humus a živiny na hriadke pripravovanej na pestovanie náročnejších cudzokrajných okrasných rastlín.
Pri výraznejšom melioračnom zúrodňovaní môžeme použiť aj dvojvrstvové rýľovanie do hĺbky 0,4 metra. Rýľom odrezávané kusy mačiny ukladáme na dno brázdy koreňmi navrch. Pôdu môžeme okrem toho vyvápniť a vyhnojiť priemyselnými hnojivami.
Osvedčila sa príprava menej humóznej a úrodnej pôdy na pestovanie uhoriek zarýľovaním trávnika. V tomto prípade môžeme semená uhoriek vysiať aj priamo do koreňov prevráteného trsu trávy. Mineralizáciou trávneho porastu vzniká v pôde dostatok dusíka, ktorý pozitívne ovplyvňuje klíčenie, vzchádzanie, rast a tvorbu plodov uhoriek.
Autor: Zoltán Bedrna