Chystám sa na stavebnom úrade ohlásiť stavbu plotu. Ako to mám urobiť a čo treba doložiť? Môžem začať stavať skôr, ako dostanem od stavebného úradu odpoveď?
Podľa § 139b ods. 7 písmeno b) zákona č. 50/1976 v znení neskorších právnych predpisov (stavebný zákon) sa oplotenie považuje za drobnú stavbu. Drobná stavba vyžaduje ohlásenie stavebnému úradu, v tomto prípade obci, kde sa stavba nachádza. V ohlásení je potrebné uviesť stavebníka, miesto stavby, druh a parcelné číslo pozemku podľa katastra nehnuteľností, druh, rozsah a účel ohlasovanej stavby, jednoduchý technický popis a spôsob zhotovenia stavby (svojpomocne alebo dodávateľsky). V prípade svojpomoci meno osoby, ktorá bude vykonávať na stavbe odborný dozor. K ohláseniu sa prikladá doklad, ktorým sa preukazuje vlastnícke alebo iné právo k pozemku, jednoduchý situačný výkres, ktorý obsahuje vyznačenie umiestnenia stavby na pozemku a stavebné riešenie stavby, snímka z pozemkovej mapy a jednoduchý technický popis. Stavbu je možné začať až po doručení písomného oznámenia obce, že k stavbe nemá námietky. V prípade, že voči stavbe oplotenia vznesú námietky vlastníci susedných nehnuteľností (napríklad voči hranici pozemku), môže obec ako príslušný stavebný úrad určiť, že stavba podlieha stavebnému povoleniu.
V prípade, že nehnuteľnosť je oplotená a vlastník uvažuje o výmene oplotenia alebo o jeho rekonštrukcii bez zmeny umiestnenia tohto oplotenia, nie je potrebné ani ohlásenie stavebnému úradu.
Opätovne však môže nastať skutočnosť, že vlastníci susedných nehnuteľností môžu namietať voči hranici pozemku. Tieto námietky klasifikuje stavebný zákon ako námietky občianskoprávne (týkajú sa vlastníckych vzťahov) a ak nepríde k dohode, ich riešenie je možné len súdnou cestou.