Byt v akcii. V Maďarsku

Ceny bytov a nehnuteľností v Maďarsku v nasledujúcich rokoch porastú. Byty sú drahšie ako vlani, ale podľa odborníkov sa ceny ešte zvýšia.

O dva-tri roky bude meter štvorcový stáť 600 až 800-tisíc forintov, v súčasnosti je to len polovica. Experti hovoria: Ak chcete kupovať, urobte to teraz. Dostať nielen byty vo výstavbe, ale aj hotové bývanie, niekde aj zo zľavou.

Najdrahšie byty sú v samom centre Budapešti. Za meter štvorcový tam pýtajú aj dva a pol milióna forintov (zhruba 312 500 korún). V okolí Budínskeho hradu a v časti Rózsadomb je to 1,5 milióna (187 500 korún) za meter štvorcový. V iných atraktívnych častiach, napríklad na nábreží Dunaja, stojí meter štvorcový 600-tisíc forintov (75 000 korún). Tieto horibilné sumy pýtajú za byty v novostavbách, nie sú to bežné ceny. Zatiaľ. Podľa odborníkov na reality sa nimi čoskoro stanú. V metropolách okolitých krajín sú bežné, v Maďarsku sa bežnými stanú možno už o dva - tri roky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ceny maďarských bytov sú v súčasnosti najvýhodnejšie v strednej Európe. Ponuka prevyšuje dopyt, čo zvýhodňuje potenciálnych klientov. Nedošlo tu ešte k zvýšeniu cien tak ako v okolitých krajinách. Najväčší rozdiel medzi ponukou a dopytom je v kategórii panelových bytov.

Drahšie budú materiály i práca

Ceny v budúcnosti narastú najmä v dôsledku zvyšovania cien stavebných materiálov a ceny práce. Podľa zástupcu generálneho riaditeľa firmy Autoker Ferencza Aradiho čoraz viac ľudí hľadá kvalitu a sú za ňu ochotní zaplatiť. Petra Demetrovits, riaditeľka spoločnosti Otthon Centrum Project Consulting, sa domnieva, že trh s novými bytmi sa rozhýbe už v druhej polovici tohto roku. Začiatkom roka zaregistrovali troj až päťpercentné zvýšenie cien u nových bytov. Podľa skúseností spoločnosti drahšie byty sa predávajú tesne pred skolaudovaním. Podľa renomovaného britského Royal Institution of Chartered Surveyors vo východnej a strednej Európe je hrozbou možný nárast inflácie. Rizikom môže byť aj zvýšenie úrokových sadzieb pri devízových úveroch. Na maďarskom trhu nehnuteľností najviac vzrástli ceny v Budapešti za posledné roky v sektore nových bytov. Vlani to bolo o šesť percent. Aktivita na trhu s bytmi je relatívne nízka. Príčinou sú hlavne makroekonomické ukazovatele.

SkryťVypnúť reklamu

Akcie na byty

Začiatkom marca sa uskutočnil v Budapešti už dvanásty Veľtrh bytov v športovej hale SYMA. Je to najväčšia maďarská výstava v oblasti realitného trhu. Ponúkali sa nehnuteľnosti a možnosti ich financovania. Firmy lákali potenciálnych zákazníkov najmä výhodnými ponukami na kúpu bytu. Spoločnosť Palace Ingatlan dávala nielen dvoj až trojpercentnú zľavu z ceny bytu, ale vybraných zákazníkov prekvapila aj garážou zadarmo k zakúpenému bytu. Firma Interestate napríklad ponúkala klientom zariadenie kuchyne na mieru.

Čoraz viac ľudí hľadá byt cez internet. Kým vlani to bola len tretina kupujúcich, teraz je to už polovica. Stále populárnejšie sú hotové byty na kľúč. Zákazníci sú čoraz náročnejší, orientujú sa na kvalitu. V kurze sú najmä dva a pol izbové byty s rozlohou 45 až 52 metrov štvorcových, dopyt po garsónkach upadá. Najhoršie sa predávajú domy v starých bytových domoch. Aj v Budapešti je ich dosť, ale nikto ich nechce.

SkryťVypnúť reklamu

V Debrecíne, ktorý patrí medzi najdrahšie v Maďarsku, sa najlepšie predávajú nehnuteľnosti za osem až dvanásť miliónov forintov (milión až jeden a pol milióna korún), čo je štyristo až päťsto tisíc forintov (50-tisíc až 62 500 korún) za meter štvorcový. Byty sa v Maďarsku kupujú väčšinou na úver.

Na kúpu čakajú hotové byty

Najviac nových bytov sa postavilo v hlavnom meste. Na nového majiteľa ich tam čaká dvetisíc. Podľa spoločnosti Perstige Towers je dôvodom istá konzervatívnosť obyvateľstva. Len desať až pätnásť percent bytov sa kúpi ešte pred ich postavením. Výnimku tvoria len prestížne luxusné nehnuteľnosti, pri ktorých je to až tridsať percent. Maďari totiž veria viac svojim očiam ako projektom na papieri. Šancu na rýchly predaj majú len hotové projekty, ktoré sú schopné vylákať zákazníka na miesto stavby, aby sa na vlastné oči presvedčil o kvalite postavenej lokality. Podľa Moniky Dömötörovej, zodpovednej za marketing desaťmiliardového stavebného projektu Sasad Resort, je v Budapešti viacero lokalít s tzv. ležiakmi. Sú to síce rozlohou veľké byty, ale nikto ich nechce kúpiť, napríklad pre ich polohu. Ponúkajú sa so zľavou desať až pätnásť percent. Potenciálny klient môže takto ušetriť aj niekoľko miliónov forintov. Kvalitné projekty neznižujú ceny prakticky nikdy.

SkryťVypnúť reklamu

Buda je výnimkou

Podľa generálneho riaditeľa GKI-AL Holding Lászlóa Akara v roku 2007 sa celkovo postavilo 33-tisíc bytov. Rok predtým to bolo 34-tisíc. Tento rok by to malo byť okolo 35-tisíc bytov. Podľa neho ponuka prevyšuje dopyt v každom sektore. Výnimkou je len trh s rodinnými domami v štvrti Buda, kde je to naopak.

Záujem investorov o stavbu bytov sa sústreďuje hlavne na Budapešť. Podľa ECORYS Kft sa v roku 2007 naďalej zvyšoval význam veľkých investorov v oblasti výstavby nových bytov.

Obce sa do vÝstavby nehrnú

Na rozdiel od komerčného trhu s bytmi, trh s nájomnými bytmi stagnuje a vláda nemá program na jeho rozhýbanie. V roku 2007 sa postavilo sotva tristo nájomných bytov. Maďarská rozvojová banka doteraz poskytla len deväťsto miliónov forintov (112,5 milióna korún) na projekty nájomných bytov z plánovaných šesťdesiatich miliárd (sedem a pol miliardy korún).

SkryťVypnúť reklamu

Samosprávy sa do podobných projektov nehrnú a podnikateľom sa za súčasných podmienok neoplatí stavať nájomné byty. Objavili sa aj návrhy na stavbu nájomných bytov formou PPP projektov zo strany štátu alebo samospráv. Podľa Maďarskej rozvojovej banky by sa mala zlepšiť podpora zo strany štátu alebo samospráv pre tých, ktorí chcú bývať v nájomných bytoch. Ide hlavne o systém podpory pre mladých, ktorým by sa poskytla perspektíva bývania. Z úverov by sa mohlo postaviť deväť až desaťtisíc nájomných bytov, respektíve zrekonštruovať staršie byty. Ministerstvo samosprávy a regionálneho rozvoja už pracuje na projekte, ktorý by odštartoval dlhodobý program na podporu výstavby nájomných bytov. Cieľom je vytvorenie systému na podporu nájomného bývania s vopred jasnými pravidlami.

SkryťVypnúť reklamu

Theodor Fenik

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 313
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu