TBILISI, BRATISLAVA. Najskôr začiatkom týždňa obnovili lety, zakrátko aj poštu a nakoniec aj lodnú dopravu. Loď s prvými pasažiermi včera odplávala zo Soči do gruzínskeho Batumi.
Staré dobré zlé vzťahy
Zdá sa, že dramatické vzťahy medzi Ruskom a Gruzínskom sa po roku a pol vracajú do normálu. Teda z otvorene nepriateľských k problematickým
a chladným. Kremeľ na jeseň 2006 zablokoval dopravu z Gruzínska po tom, čo v Tbilisi zatkli štyroch ruských dôstojníkov
za špionáž. Úrady sa tiež zamerali na Gruzíncov žijúcich v Rusku, ktorých v tisícoch posielali domov. Zavreli ich reštaurácie a protigruzínska mánia nabrala také rozmery, že ruskí umelci a novinári rozbehli kampaň: Aj ja som Gruzínec.
Na obnovení letov sa už vo februári dohodol ruský prezident Vladimir Putin s gruzínskym kolegom Michailom Saakašvilim. Naznačili uvoľnenie, ale nie koniec problematických vzťahov. Gruzínci napríklad stále nemôžu predávať svoje víno a minerálku v Rusku.
To ich netrápi tak, ako ruská podpora odtrhnutým regiónom. Ruská duma sa pred týždňom postavila za separatistov
z Abcházska a Južného Osetska, ktorí tvrdia, že majú na nezávislosť viac dôvodov ako Kosovo.
Prozápadné nechceme
Moskva má s Tbilisi problém, odkedy sa jej lídrom stal prozápadný Saakašvili. Jeho snahy
o vstup do EÚ a najmä NATO Moskvu dráždia. Tbilisi sa spolu s Kyjevom chcú priblížiť
k aliancii už budúci týždeň na summite NATO v Bukurešti. Rozhodne sa tam, či vstúpia do akčného programu, čo je predpoklad pre ich budúce členstvo v aliancii. Budúci ruský prezident Dmitrij Medvedev varuje: „Bol by to extrémny problém.“