BRATISLAVA. Zatiaľ čo svetoví štátnici diskutujú o účasti alebo neúčasti na letnej olympiáde v Pekingu pre nedávne zákroky čínskych bezpečnostných síl v Tibete, slovenských politikov táto otázka netrápi.
Akékoľvek protestné aktivity napríklad v podobe neúčasti na otváracom ceremoniáli považujú prezident, premiér aj minister školstva, ktorí dostali oficiálne pozvánky od Medzinárodného olympijského výboru, za nezmyselné.
Robert Fico sa podľa hovorkyne Silvie Glendovej už dávno rozhodol, že na olympiádu nejde, nie však pre ľudské práva. Dôvod nepovedal.
Prezident Ivan Gašparovič ešte nevie, či do Pekingu pocestuje. Na predchádzajúcej olympiáde v Aténach bol.
Gašparovič by radšej ako na oficiálny ceremoniál šiel na súťaže našich športovcov.
Na nejaké protestné kroky nevidí dôvod. „Vôbec si nemyslím, že takéto protesty majú zmysel,“ povedal.
História podľa prezidenta ukázala, že bojkot olympiády (Moskva 1980, Los Angeles 1984) „poškodzuje jej najdôležitejších aktérov – športovcov“.
Jeho možná protikandidátka v prezidentských voľbách Iveta Radičová z SDKÚ si myslí, že politici by na oficiálny ceremoniál ísť nemali. A ak, tak s viditeľným znakom protestu.
„Rozhodnutie, že sa olympiáda má konať v Pekingu, neurobili športovci, preto zaťahovať ich do tejto témy je nespravodlivé,“ myslí si Iveta Radičová. Politici by však podľa nej mali zaujať jasné stanovisko.
Radičová však do Číny pôjde, a to na zápasy svojho priateľa Jána Riapoša, ktorý bude bojovať o zlato na paralympiáde.
„Politici majú iný a oveľa účinnejší spôsob na prezentovanie svojich názorov,“ myslí si zase prezident Ivan Gašparovič.
Hovorkyňa ministra školstva Jána Mikolaja (SNS) Andrea Stoklasová povedala, že spolitizovanie olympiády je neférové voči športovcom. Nepovedala, či Mikolaj na olympiádu pôjde. „Otázka neúčasti je v tejto chvíli predčasná.“
Predseda parlamentu Pavol Paška pozvánku nedostal. Jeho hovorca Jozef Plško však povedal, že situáciu v Číne „veľmi pozorne sleduje“.
„Rozhodovať o svojej účasti v tomto momente považuje za predčasné,“ dodal Plško.
Premiér Fico by mohol namiesto seba poslať aj podpredsedu vlády, či niekto pôjde, hovorkyňa Glendová nepovedala.
Na ceremoniál pre situáciu v Tibete nejde poľský premiér Donald Tusk. Na olympiádu nejde ani český prezident Václav Klaus pre plánovanú operáciu bedrového kĺbu. Pre iný program nejde ani estónsky prezident Toomas Hendrik Ilves. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy svoju účasť nechal stále otvorenú.