PRAHA, BRATISLAVA. Český prezident Václav Klaus včera prekvapil české médiá aj domáci olympijský výber. Rozhodol sa, že na kontroverzné letné hry v Pekingu nepôjde.
„Na olympiádu do Číny ísť neplánujem, ale mojou motiváciou nie je hrozba Číne,“ napísal včera na svojej internetovej stránke www.klaus.cz. Stal sa tak prvým svetovým štátnikom, ktorý definitívne odmietol svoju účasť na hrách.
Klaus: Čína je, aká je
Spôsob, akým Klaus svoje prekvapivé rozhodnutie oznámil, mnohých zarazil. Prezident ho napísal v nenápadnej reakcii na článok týždenníka Ekonom. Prezidentská kancelária do večera nechcela Klausovo vyhlásenie komentovať.
„Ako celoživotný športovec som proti politizácii športu. Tamojšie existujúce problémy nevyrieši ani násilie úradov proti tibetským mníchom, ani rabovanie a zapaľovanie obchodov Číňanov v Lhase,“ napísal Klaus na svojej stránke. Tí, ktorí podľa neho hlasovali za olympiádu v Číne, „dnes nemôžu byť prekvapení, že Čína je, aká je“.
Prezidentov bývalý poradca
a politológ Bohumil Doležal označil Klausov postoj za alibistický. „To vyzerá, ako by sa mu tam ísť jednoducho nechcelo a s Tibetom to nemalo nič spoločné,“ povedal pre SME.
Časť českej vládyje za bojkot
Súkromný bojkot olympiády už ohlásili viacerí českí politici. Do Pekingu pre násilnosti v Tibete nepôjdu lídri Strany zelených Martin Bursík a Kateřina Jacques ani ich minister školstva Ondřej Liška. Pridal sa aj pražský primátor Pavel Bém (ODS). Demonštrácie na podporu Tibetu, ktoré zelení spustili medzi prvými v Európe, podporil aj exprezident Václav Havel.
Poradca predsedu vlády Mirka Topolánka Pavel Kopecký povedal, že premiér sa zatiaľ nerozhodol. „Situáciu stále analyzujeme.“
Jasný bojkot Pekingu doteraz neohlásil nikto zo svetových politikov. Svojou neprítomnosťou na úvodnom ceremoniáli pohrozil francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Úplne otvorene na jeho ignorovanie vyzval belgický minister športu a vicepremiér Bert Anciaux. „Nastal čas, aby sa Medzinárodný olympijský výbor priznal, že s pridelením olympijských hier Číne šliapol vedľa. Byť teraz potichu, znamená podieľať sa na terore proti Tibetu,“ povedal včera Anciaux pre agentúru AP.
Aj predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering minulý týždeň povedal, že bojkot bude oprávnený, ak Čína neukončí násilie a neobnoví rokovania s dalajlámom, za ktorým únia plne stojí.
Čína včera oznámila, že sa jej vzdalo už 660 tibetských demonštrantov. Od polovice marca podľa exilovej tibetskej vlády po zásahu čínskych jednotiek zahynulo už najmenej 140 ľudí. Peking trvá na tom, že situáciu zavinili Tibeťania a počet obetí spochybňuje.
Obchodná sila Číny
Dôvodom, prečo svetoví politici neodmietli ísť do Pekingu, je najmä ekonomická sila Číny, povedal pred dvomi týždňami francúzsky minister zahraničia Bernard Kouchner. Neskôr pripustil, že európski lídri zvažujú bojkot otváracieho ceremoniálu hier.
Autor: Juraj Koník © SME