ako domorodci bežali k obrazu, keď postava vybehla zo záberu. Hľadali, kam ušla. Keď 17. júna 2007 narušil ranné vysielanie Českej televízie obrovský hríb, z ktorého sa dymilo a mal vsugerovať atomový výbuch na českej lúke, diváci sa pousmiali a pokračovali v raňajkách. Kto by sa bál televízie a veril mediálnemu obrazu?
Súd v Trutnove zbavil páchateľov obžaloby a tým aj trestu troch rokov väzenia alebo 200 hodín verejnoprospešnej práce. Sedem chlapcov, ktorí to spískali, sa volajú Ztohoven, a okrem iného vyhrali Cenu NG 333 pre mladých umelcov, ktorú vyhlasovala Národná galéria Českej republiky. Dalo by sa hypotetizovať, že šéf NG Milan Knížak sa prihovoril u svojho kamaráta prezidenta Václava Klausa a ten sa prihovoril u sudkyne. Ale skôr sa dá predpokladať, že u nej prevážil zdravý rozum a možno aj petícia so 14 000 podpismi, ktorá žiadala milosť pre umelcov. Zmyslom akcie „nebolo postrašiť divákov televízie, ale demonštrovať rozdiel medzi skutočnosťou a obrazom sveta vnímaného cez médiá, a tým upozorniť na dôležitosť kritického myslenia a vyhodnocovania informácií,“ tvrdili v petícii.
Odborníci, ktorí ju spísali, vedia, že nebezpečnejšie sú pseudoudalosti, ktoré televízia servíruje neustále - sú rovnako umelo zinscenované a pripravené špeciálne pre médiá ako fingovaný atomový výbuch. A z toho sa von akosi dostať nevieme.