BRATISLAVA. Podoba tlačového zákona kritizovaného vydavateľmi, odborníkmi z OBSE, novinárskymi organizáciami i opozíciou sa môže meniť do poslednej chvíle.
Smer oficiálne tvrdí, že ďalšie pozmeňovacie návrhy po úpravách poslanca Jána Podmanického, ktoré práve včera hladko prešli mediálnym výborom, už nechystajú. Zmeny však pripúšťa predseda HZDS Vladimír Mečiar a neoficiálne aj viac poslancov Smeru.
Biele strany denníka SME si môžete prezrieť tu
Dnešná biela strana sme.sk
Koaličné úvahy
OBSE naďalej zákonu vyčíta, že umožňuje zneužívanie práva na odpoveď. Právo reagovať na článok, hoci v ňom boli použité pravdivé informácie, totiž zostalo platné aj po vypustení niektorých sporných bodov. „Je to zákon pre ľudí, nie na to, aby ho využívali politici,“ tvrdil v stredu v televízii Joj minister kultúry Marek Maďarič.
Ku kritikom zákona sa včera pripojila mimovládny Public Policy Institute (Inštitút verejnej politiky). Pripomenul, že k úpravám zákona sa zaviazala samotná vládna koalícia.
Mečiar na rozdiel od Podmanického tvrdí, že určité úpravy v zákone, ktorý je v parlamente už v druhom čítaní a hlasovať sa o ňom bude pravdepodobne už na budúci týždeň, môžu prísť. Hovorí, že by sa právo na odpoveď malo zmeniť tak, že by umožňovalo reagovať len na faktické nepresnosti.
Či prípadné dopracovanie zákona navrhnú poslanci Smeru, alebo HZDS, nebolo včera zrejmé. „My sme pripravení dať návrhy tak, aby bol spokojný každý,“ tvrdil včera podpredseda HZDS Milan Urbáni. Záhadne tvrdil, že zmeny v znení zákona už neočakáva, ale vie si predstaviť, že ešte prídu.
Ďalšiu možnosť opravy včera naznačil šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. „Je tu istá dohoda s ministerstvom kultúry, že je pravdepodobne priestor a čas a dôvod na to, aby sa o pol roka tento zákon znova otvoril.“ Zákon by sa podľa poslanca menil, ak by bol často zneužívaný.
Opozícia v zákulisí rokuje
Opozícia sa opakovane pokúšala presvedčiť najmä HZDS, aby nepodporilo právo na odpoveď a podalo vlastné pozmeňovacie návrhy. Podľa informácií SME sa o tlačovom zákone rozprával Mečiar s predsedom SMK Pálom Csákym. Zákulisné rozhovory pripúšťa aj podpredseda SMK Gyula Bárdos. „Rokujeme aj neformálne s predstaviteľmi koaličných strán. Nech to navrhnú oni, zmena je potrebná.“
Člen mediálneho výboru Bárdos tvrdí, že vágne formulované právo na odpoveď je pre opozíciu stále problém. Práve upravením tlačového zákona podmienili SDKÚ, SMK a KDH ratifikáciu Lisabonskej zmluvy.
Mečiar: Odpoveď nemá byť antikomentár
O tlačovom zákone sme hovorili s predsedom HZDS VLADIMÍROM MEČIAROM.
Bude HZDS spokojné s tlačovým zákonom,ak prejdú pozmeňovacie návrhy poslanca Podmanického?
„O tlačovom zákone boli rozhovory v koalícii a došlo k dohodám, ktoré ctíme. Pri prerokovaní návrhu budú podané pozmeňovacie návrhy, ktoré, predpokladám, vo vládnej koalícii jednomyseľne prejdú. Ako to bude presne formulované a doštylizované, tu prosím o trošku trpezlivosti do konca druhého čítania.“
Predpokladáte, že sa ešte právo na odpoveď zmení v duchu pripomienok OBSE?
„V prospech objektivity a pravdy. Právo na odpoveď by nemalo byť antikomentárom alebo vlastnou úvahou. Na fakt by sa malo reagovať faktom - inak by to nemalo byť. Reakcia vydavateľov nie je primeraná, pretože keď niekto neuvedie v odpovedi pravdivý fakt, konečné slovo bude mať médium a nepravdivosť obnaží.“
Bude OBSE spokojná?
„Čo to je uspokojiť toho pána, ktorý to na OBSE riadi? Jeho názory sa berú do úvahy veľmi vážne, ale rozhodnutie vyjde zvnútra koalície.“
Podáte vlastné pozmeňovacie návrhy?
„Zatiaľ ich nepripravujeme. Návrhy podané Smerom podporíme.“
Hovorí sa, že Smer by mohol ustúpiť prostredníctvom návrhov HZDS, aby si zachoval tvár a ukázal, že neustúpil.
„Vyčkajme do konca druhého čítania. Predpokladám, že sa uskutočnia ešte raz rozhovory predsedov strán a budeme bližšie rozhodnutiam. Modifikovaný vládny návrh však prejde.“
Miroslav Kern
Prijímanie zákona si postrážia aj eurosocialisti
Zapracovať pripomienky OBSE sľúbil eurosocialistom priamo premiér Robert Fico. Európski socialisti si na splnenie záväzku predsedu vlády počkajú.
Prijmeme vás späť do strany európskych socialistov (PES) ako kandidátov na vstup, tlačový zákon však treba dopracovať podľa pripomienok Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu (OBSE) a Európskej únie, odkázal 14. februára šéf európskych socialistov Poul Nyrup Rassmusen.
Premiér Fico to Rasmussenovi v telefonickom rozhovore vtedy sľúbil.
Po viac než mesiaci dávajú eurosocialisti najavo, že si splnenie sľubu postrážia. „Je príliš skoro vývoj komentovať. Ale treba povedať, ze predsedníctvo PES sa dohodlo vo februári počas obnovenia kandidatúry Smeru na členstvo, že bude situáciu na Slovensku ďalej monitorovať. Je teda možné, ze túto tému niektorá z členských strán otvorí,“povedal včera hovorca eurosocialistov Julian Scola.
Proti obnoveniu členstva hlasovali vo februári socialisti z Maďarska, Belgicka a Francúzska, a práve z týchto strán sa dá očakávať kritika. Do budúcnosti tak môžu ohroziť šance Smeru na plnohodnotné členstvo, o ktorom sa bude rozhodovať v roku 2009.
(hud)