BRATISLAVA. Nízke vzdelanie mnohých Rómov, ktoré nestačí, aby sa uplatnili na trhu práce, zlú hygienu alebo bývanie bez kanalizácie, často aj bez vody alebo elektriny, chce podpredseda vlády pre menšiny Dušan Čaplovič riešiť pomocou Koncepcie rozvoja rómskej menšiny v najbližších šiestich rokoch, ktorú schválila včera vláda.
Polovica z 320tisíc Rómov v rómskych osídleniach žije rozptýlených medzi väčšinovou populáciou, druhá polovica žije segregovane. Do roku 2013 dostane Slovensko na uskutočnenie koncepcie z európskych fondov 200 miliónov eur.
„Pripravovala sa tak, aby bola viazaná aj na finančné možnosti a danosti, ktoré môžeme zabezpečiť v tých rokoch,“ povedal Čaplovič. Chce, aby peniaze išli priamo samosprávam. „V minulosti sa nám strácalo okolo 40 percent, keď peniaze išli cez rôzne mimovládne organizácie,“ tvrdí.
Návrhy ešte len prídu
Čaplovič chce vláde predložiť akčné plány a konkrétne finančné projekty do konca prvého polroka.
Mimovládne organizácie už koncom minulého roka kritizovali, že koncepcia mešká. Tretí sektor ani bývalá splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity nie sú spokojní ani dnes.
Bývalá splnomocnenkyňa Klára Orgovánová si myslí, že koncepcia je nekonkrétna a opakuje tézy, ktoré už boli deklarované a niektoré dokonca aj uskutočnené. „Koncepcia už mala byť moderným materiálom, ktorý pragmaticky spojí podnety, programy, štruktúry, regióny s peniazmi,“ povedala.
Najviac na vzdelanie
Za najpodstatnejšiu považuje Čaplovič otázku vzdelania.
„Vzdelávanie je v koncepcii asi najlepšie rozpracované zo všetkých oblastí. V bývaní a zamestnanosti sú oveľa vágnejšie formulácie,“ povedal Ladislav Oravec z Nadácie Milana Šimečku.
Návrhy podľa Oravca do veľkej miery odzrkadľujú to, čo sa už robí. Koncepcii vyčíta, že z nej nie je jasné, ako, kedy a kto jednotlivé kroky uskutoční. „V koncepcii okrem toho chýba záväzok odstraňovať segregáciu v školách, ktorá je považovaná za jeden z najvážnejších problémov,“ povedal.
Návrhy rozvoja
zaviesť povinnú predškolskú prípravu päťročných detí do roku 2013
vytvoriť podmienky na vzdelávanie v rómskom jazyku
rozvíjať systém nultých ročníkov pre šesťročné deti, nespôsobilé nastúpiť do prvého
vytvárať predpoklady na uzákonenie povinnej dvanásťročnej školskej dochádzky do roku 2012
prispieť k zníženiu natality a k zvýšeniu veku prvorodičiek v sociálne vylúčených komunitách
znížiť úmrtnosť v rómskych komunitách
budovať „sociálne podniky “
novelizovať zákon o pomoci v hmotnej núdzi tak, aby príspevok na bývanie dostával priamo správca bytu