Služby začiatkom roka zdraželi. Hovorí sa o snahe podnikateľov pripraviť sa na euro. Tí tvrdia, že ceny zvyšovali, lebo im rástli ceny vstupov.Ale aj pre náladu na trhu.
BRATISLAVA. Ceny služieb začiatkom roka výraznejšie vzrástli. Podnikatelia tvrdia, že za zdražovaním netreba hľadať očakávaný vstup do eurozóny od začiatku budúceho roka.
Dôvodom podľa nich sú vyššie ceny prípravkov, ktoré používajú. Ale aj nálada na trhu. „Všetci dvíhajú ceny, musíme aj my,“ povedali nám viacerí. Niektoré salóny krásy začali spolu so zmenou cien uvádzať už aj ceny v eurách.
Neoficiálne sa však hovorí aj o zvyšovaní cien v službách ešte pred prijatím eura. Príčinou je vraj strach z toho, čo spraví euro s cenami a platmi.
Kozmetička, ktorá chcela zostať v anonymite, nám povedala, že ceny zvýšila aj preto, aby jej zárobok v eurách „nejako vyzeral“. Oficiálne však súvislosť medzi súčasným rastom cien a eurom nik nechce priznať.
Analytici sa na vec dívajú tak, že ide o očakávaný proces približovania cenovej úrovne na Slovensku k úrovni v eurozóne.
Euro vraj za vyššími cenami nie je
Niektorí podnikatelia už zvýšili ceny služieb pre nárast cien používaných materiálov. Iní to majú zatiaľ len v pláne. „Budeme musieť zvýšiť ceny,“ tvrdia. Ešte však nevedia, o koľko presne. Závisieť to bude najmä od cien vstupov, ako je napríklad lak na vlasy, farba či pleťový krém.
Ceny týchto tovarov stúpajú pre drahšie energie, ale aj obalov a surovín. „V tomto roku sme zaznamenali vysoký nárast cien papiera,“ povedal Roman Majerský zo spoločnosti AB Cosmetics.
„Keďže sú takmer všetky naše výrobky balené do papierových škatuliek, priamo to ovplyvnilo naše vstupné náklady,“ povedal. Podľa neho však ceny výrobkov firma nemenila od roku 2006 a neplánuje tak urobiť ani v tomto roku.
Hovorí sa aj o zvyšovaní cien taxislužieb v súvislosti s eurom. „Nemôžeme hovoriť o zdražovaní, pôjde iba o zaokrúhlenie,“ povedal predseda Cechu taxikárov Milan Velčický. Očakáva jedno euro za kilometer – 33 až 35 korún. Naši taxikári budú podľa neho aj po tomto zvýšení stále podstatne lacnejší ako napríklad Rakúšania. Tí jazdia za 1,20 eura za kilometer, povedal Velčický.
Ceny budú rásť naďalej, ide o to ako
„Zavedenie eura prispeje u nás k výraznejšiemu rastu cien,“ povedal Juraj Karpiš, analytik inštitútu INESS.
Podľa neho nie je možné zistiť, čo stojí za súčasným rastom cien služieb. „Či napríklad ide o snahu ceny upraviť predtým, ako sa pozornosť politikov a verejnosti zameria na „zlých“ podnikateľov, ktorí zdraželi po zavedení eura,“ povedal Karpiš. Druhou možnosťou podľa neho je, že sa ceny služieb prispôsobujú novým cenám vstupov.
Cenovú úroveň však bude ovplyvňovať sila dopytu a tiež konkurencia na trhu.
„Racionálne sa správajúci podnikateľ nezmení svoje ceny len pre prijatie eura až tak výrazne, aby tým poškodil sám seba,“ povedal Vladimír Vaňo analytik Volksbank. „So zavedením eura netreba očakávať cenový big bang, ani prudký šprint cien k úrovniam Londýna,“ povedal. Podnikatelia môžu podľa neho zvyšovať ceny len do istej miery, teda tak, aby to neviedlo k poklesu obratu.
Štatistika nepustí
Vo februári vzrástli spotrebiteľské ceny tovarov a služieb podľa údajov Štatistického úradu medziročne o 4 percentá. Najviac rástli ceny potravín, a to o vyše 8 percent. Potom ceny v doprave o vyše 5 percent. V sektore služieb vzrástli o niečo vyše 2 percentá.
Takmer 4 percentá dosahuje aj rast cien za január a február tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím uplynulého roka. Spotrebiteľské ceny vo februári v porovnaní s januárom vzrástli o takmer pol percenta.
Odhad Národnej banky predpokladá pre ceny služieb v tomto roku pokračovanie trendu z konca minulého roka. To znamená ich pokračujúci rast.
Tento trend bude pokračovať aj v roku 2009. Pričom prijatie eura zvýši podľa odhadu banky úroveň celkovej inflácie o 0,3 percenta.