Richter svoj úspech nepochopil

Gerharda Richtera považujú mnohí za najvýznamnejšieho umelca súčasnosti. Múzeum v Baden-Badene ponúka do konca apríla jeho retrospektívu.

(Zdroj: MÚZEUM FRIEDER BURDA)

BADEN–BADEN, MNÍCHOV. Gerhard Richter patrí určite medzi najúspešnejších umelcov súčasnosti. Jeho obrazy visia v slávnych múzeách a súkrom­ných zbierkach, Richterova mozaika 80 farieb zdobí južné okno na gotickom kolínskom Dóme. Museum of Modern Art v New Yorku mu pred šiestimi rokmi venovalo k sedemdesiatke najväčšiu retro­spektívu žijúceho umelca.

A na nedávnej aukcii v Sotheby’s dosiahla jeho maľba Sviečka z roku 1983 10 miliónov eur. Iba na základe takýchto superlatívov však Richtera sotva možno vystihnúť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Chameleón bez cieľa

Múzeum Frieder Burda v Baden-Badene ponúka do konca apríla retrospektívu, ktorá reprezentuje umelcove dôležité fázy. Kurátorom je sám Richter, ktorý si podľa vlastného uváženia zavesil svoje obrazy; záležalo mu na tom, aby viedli dialóg so stavbou múzea od amerického architekta Richarda Meiera, ktorá je zaliata svetlom a po­prekrižovaná cik­cak schodišťami. Ide o olejomaľby z rokov 1963 až 2007.

Prehliadka 60 obrazov ukazuje, že maliara nemožno kategorizovať: vystavuje fotorealistické figurálne maľby, mestá z vtáčej perspektívy, roj lietadiel Mustang, cyklus mŕtvych, rýchle autá či technicky perfektné abstraktné maľby. „Nesledujem nijaký cieľ, systém, smer, nemám nijaký program, štýl ani želanie,“ vyjadril sa raz Richter.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď je často označovaný za chameleóna medzi súčasníkmi, predsa je svojmu vlastnému richterovskému štýlu verný. Strata kontroly a akákoľvek forma prehnaných a extatic­kých pocitov a pátosu sa uňho nenájdu, obrazy maľuje výlučne z odstupu. Práve preto zavesil do suterénu obraz z roku 1963 Party, pri ktorom ako jedinom stratil na chvíľku kontrolu: rozrezal ho nožom a rezy zafarbil na červeno, čím zničil povrchnosť predlohy. Tou bola čiernobiela fotografia v bulvárnom časopise, znázorňujúca speváka Vica Torrianiho a mladé ženy v silvestrovskej nálade.

Picasso 21. storočia

Banálne fotografie s každodennými motívmi si Richter často vyberal ako predlohy, brániac sa tak klišé, že umelec musí byť originálny. Medzi najkrajšie práce tohto druhu patrí čiernobiely, takmer realistický obraz Žena s dieťaťom (pláž, 1965) zbavený ostrosti fotografie. Vedľa čiernobielej kravy je supermodelka Andy Warhola, polonahá, moletná Brigid Polk.

SkryťVypnúť reklamu

Prízemie vypĺňajú veľkoformátové abstraktné oleje, na jeho čele vzdoruje farebným kompozíciám štyrikrát Sivosť. Aj tu má maliar nanášanie farieb a ich vrstvy pod kontrolou, aj keď konečný efekt ponecháva náhode.

Picasso 21. storočia – tak nazval britský denník Guardian nemeckého umelca. Umelcovu skromnosť vystihol majiteľ múzea Burda slovami, že Richter svoj obrovský úspech vlastne nikdy celkom nepochopil.

Autor: Jana Salgovic (Autorka je publicistka )

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 313
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu