KÁBUL, BRATISLAVA. Na štyridsať percent sľúbených peňazí, ktoré by mali Afganistanu pomôcť po troch desaťročiach vojen postaviť sa na nohy, Kábul stále čaká. Uviedla to správa afganských mimovládnych agentúr.
Západné krajiny podľa nej od roku pádu Talibanu v roku 2001 sľúbili dať Afganistanu 25 miliárd amerických dolárov pomoci, no doteraz poslali len pätnásť miliárd.
Navyše, nie všetky peniaze, ktoré napokon do krajiny dorazia, poslúžia samotným Afgancom. Podľa správy ďalších 40 percent sa vráti naspäť do darcovských krajín prostredníctvom platov západných konzultantov či v prehnanom zvyšovaní nákladov. „Pomoc bohatých štátov je zbytočná, neefektívna a nekoordinovaná,“ píše autor správy Matt Waldam
Spojené štáty ako najväčší darca dosiaľ priniesli len polovicu zo sľúbených desiatich miliárd. Správa hovorí, že kým na vojenskú prítomnosť v krajine ide z Washingtonu denne 100 miliónov dolárov, na pomoc dávajú všetky krajiny dohromady za deň iba 7 miliónov. Zahraničné peniaze pritom tvoria až 90 percent z celkových verejných výdavkov krajiny.
Afganistan patrí medzi najzničenejšie štáty sveta. Šesť rokov po vstupe medzinárodných vojsk do krajiny stále ovládajú väčšinu územia krajiny jednotky Talibanu. V Afganistane tiež takmer nefunguje zdravotníctvo či vzdelávací systém. (vas)