BRATISLAVA. Šéf Sociálnej poisťovne pred týždňom na otázku denníka SME, akými zdrojmi podopiera svoj názor, že druhý pilier je nevýhodný pre milión z celkového počtu 1,5 milióna sporiteľov, odpovedal, že sú to jeho výpočty a slová predstaviteľa Svetovej banky Hermanna von Gersdorffa.
„Vychádzam zo slov Hermanna von Gersdorffa, ktorý bol riaditeľom skupiny, ktorá riadila projekt Svetovej banky pre Slovensko. Z jeho slov vyplýva, že pre 300 až 450tisíc ľudí je druhý pilier možný,“ povedal Bernátek.
Vyjadrenie šéfa poisťovne sme si následne overili vo Svetovej banke. Tá prostredníctvom jej zastúpenia na Slovensku jeho interpretáciu nepotvrdila. Podľa nej si Bernátek pomýlil predpokladaný odhad počtu ľudí, ktorí vstúpia do druhého piliera, s odporúčaním, pre aký počet ľudí je druhý pilier výhodný.
Poisťovňa: Interpretáciu si vycicali z prsta
Sociálna poisťovňa v deň uverejnenia článku na túto tému prostredníctvom riaditeľky odboru komunikácie Lýdie Výbornej oficiálne protestovala proti spochybneniu vyjadrení svojho šéfa a požiadala o uverejnenie opravy.
Denník SME, 18.marca 2008
Denník SME obvinila z ohovárania, redaktora SME z neprofesionality a zastúpenie Svetovej banky si podľa poisťovne malo spomínanú interpretáciu slov von Gersdorffa „vycicať z prsta“. Lýdia Výborná znova zopakovala, že Hermann von Gersdorff spomínané tvrdenie, na ktoré sa odvolal Ivan Bernátek, vyslovil v koordinačnej jednotke projektu Správy sociálnych dávok Svetovej banky, „ktorej riaditeľom a zástupcom Slovenskej republiky pri schvaľovaní projektu bol Ivan Bernátek“. Položila si aj rečnícku otázku, či skutočným motívom autora článku v SME nie je snaha očierniť šéfa Sociálnej poisťovne.
Predpoklad, nie odporúčanie
Aj oficiálna odpoveď Svetovej banky, ktorú sme si potom vyžiadali, potvrdila, že vyjadrenia predstaviteľa Svetovej banky Ivan Bernátek prekrútil.
„Hermann von Gersdorff mohol spomenúť, že 300 až 450tisíc ľudí pravdepodobne prestúpi do druhého piliera na základe skúseností z iných krajín, v raných štádiách diskusie na túto tému,“ odpovedala Anita Schwarzová, hlavná ekonómka jednotky sektora ľudského rozvoja pre oblasť Európy a strednej Ázie Svetovej banky.
Prečítajte si tiež:
Komentár Ivana Štulajtera: Viac sa nedá
Denník SME, 26. marca 2008
Anita Schwarz sa tiež vyjadrila k počtu ľudí, pre ktorých je druhý pilier nevýhodný. „Objektívna stránka veci je tá, že od určitého veku je pre ľudí výhodnejšie ostať v prvom pilieri, a to pri akýchkoľvek rozumných odhadoch úrokových mier. Spomedzi 2,2 milióna prispievateľov na Slovensku spadá do tejto kategórie menej ako 800tisíc,“ napísala v stanovisku Schwarzová.
Počet ľudí, ktorí vstúpili do druhého piliera, bol podľa Svetovej banky „nezvyčajne vysoký“. Jedným z dôvodov je podľa Anity Schwarz to, ako je nastavený prvý dôchodkový pilier.
Ten bol pôvodne „navrhnutý tak, že bol finančne neudržateľný aj pri neprítomnosti druhého piliera, a po zmenách sa stal ešte menej finančne udržateľným, čím sa možno zvýšili očakávania budúcich zmien a povzbudil sa prechod do druhého piliera,“ napísala Schwarzová.